Publikacje tematyczne związane z działem
Postępowanie dowodowe w sprawach podatkowych
Postępowanie dowodowe w sprawach podatkowych
Finał sprawy podatkowej najczęściej zależy od charakteru, rodzaju i treści zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Element ten jest istotny szczególnie wtedy, gdy organ administracji spiera się z podatnikiem co do określonych faktów. Nie jest przy tym tak, że postępowanie dowodowe stanowi obligatoryjną część postępowania podatkowego. Obowiązek jego przeprowadzenia dotyczy wyłącznie ściśle określonych sytuacji. Kiedy należy je przeprowadzić? Jakie są w tym zakresie uprawnienia fiskusa oraz strony?
Porady w zakresie
kontroli podatkowych
Kontrola skarbowa się przedłuża – co zrobić?
Kontrole skarbowe są podstawową formą weryfikowania poprawności rozliczeń podatkowych przedsiębiorców i stanowią nieunikniony element rzeczywistości gospodarczej. Mogą być prowadzone wobec każdego podmiotu, który ma obowiązek przestrzegania przepisów prawa podatkowego. 1 marca 2017 r. weszła w życie ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, która wprowadziła liczne zmiany nie tylko co do struktury i funkcjonowania organów podatkowych, lecz także reguł prowadzenia kontroli skarbowej.
Czas to pieniądz – długie kontrole podatkowe są więc kosztowne
Kontrolowanemu przedsiębiorcy zależy na możliwie najszybszym zakończeniu kontroli. Czas trwania kontroli określają precyzyjnie przepisy. Wskazujemy, ile czasu może trwać kontrola podatkowa oraz jakie zastosować środki prawne w przypadku przedłużania kontroli przez urząd skarbowy.
Strach, a czasem wręcz panika – takie emocje najczęściej towarzyszą przedsiębiorcom tuż po otrzymaniu zawiadomienia, że firma zostanie poddana kontroli podatkowej. Tymczasem właściwa reakcja na wstępnych etapach kontroli rzutuje na cały jej przebieg.
Zamiana postępowania na kontrolę nie opóźni zwrotu VAT
Postanowienie przedłużające czas na zwrot VAT musi być związane z konkretnymi czynnościami, np. kontrolą. Jest ono wiążące tylko do czasu jej zakończenia. Wszczynając inną procedurę, organ powinien wydać nowy dokument.
Rząd przyjął uchwałę w sprawie Aktualizacji Programu Konwergencji oraz Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2013–2016. Z dokumentów tych wynika, iż obniżenia stawek podatku VAT w 2014 r. nie będzie. Ich automatyczny powrót do poziomu z 2010 r. ma nastąpić dopiero w 2017 r. Zważając jednak na dotychczasowe poczynania rządu, to także wydaje się mało prawdopodobne.
Nielegalna kontrola podatkowa a konieczność zapłaty podatku
Sposób, w jaki ma być przeprowadzana kontrola podatkowa, uregulowany jest ustawowo w Ordynacji podatkowej. Urzędnicy powinni respektować przepisy w tym zakresie i zasadniczo nie powinno być problemów. Praktyka jednak jest inna. Niewiedza urzędników, a co gorsza częste i świadome działanie poza prawem, zmuszają przedsiębiorców, aby to oni – sami będąc kontrolowanymi – kontrolowali poczynania urzędników. W innym przypadku są narażeni na niekorzystne dla nich (podatników) skutki kontroli podatkowej.
Kontrole podatkowe – wciąż zbyt uciążliwe i ryzykowne dla przedsiębiorców
Wywiad z mec. Robertem Nogackim, założycielem Kancelarii Prawnej Skarbiec.
Zmiany w prawie
Kontrola celno-skarbowa a swoboda działalności gospodarczej
1 marca 2017 r., wraz z ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej, weszły w życie nowe zasady przeprowadzania kontroli u podatników. Kontrola celno-skarbowa, która zastępuje kontrolę skarbową i celną, otrzymała kilka nowych uprawnień – chociaż już wcześniej kontrolerzy mieli możliwość przeszukiwania mieszkania, czy przesłuchiwania wybranej osoby. Możliwa była też kontrola podmiotów, które miały siedzibę lub miejsce zamieszkania poza właściwością miejscową urzędu, wymagało to jednak dopełnienia wielu formalności.
Nowa jakość kontroli skarbowej
1 marca 2017 r. weszła w życie Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, która definiuje całkowicie nową strukturę organizacyjną organów podatkowych. Zapewni to efektywniejszy system poboru danin publicznych.
Anna Hans: Skarbówka po liftingu
Od 1 lipca tego roku obowiązuje nowelizacja Ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej. Co zmiany, postulowane od dawna przez Ministerstwo Finansów, oznaczają dla przedsiębiorców? Czy nowe rozwiązania będą miały bezpośredni wpływ na gospodarkę i konkurencję na rynku? Czy, w końcu, państwo nie wkracza w sferę szeroko pojętych wolności obywatelskich?
Krajowa Administracja Skarbowa
Kontrowersyjna Administracja Skarbowa
Już od kilku miesięcy w Polsce funkcjonuje Krajowa Administracja Skarbowa, czyli struktura powstała z fuzji izb i urzędów skarbowych ze służbą celną. Czy jej powołanie uszczelni system podatkowy? Czy cel ten zostanie osiągnięty za wszelką cenę?
mec. Robert Nogacki: Krajowa Administracja Skarbowa – z policją na podatnika
Walka z oszustwami podatkowymi weszła na nowy, bardziej represyjny poziom. Przedsiębiorcy w ostatnim czasie narażeni są na wzmożone kontrole, pomysły władzy na inwigilację w postaci JPK czy powołanie spółki do stworzenia centralnego rejestru faktur. A teraz jeszcze KAS – mundurowa służba specjalna na podatnika. Czy przedsiębiorcy mają się czego obawiać?