Publikacje tematyczne związane z działem
Interpretacje podatkowe
Indywidualne interpretacje podatkowe na nowych zasadach
Bieżący rok przynosi wiele zmian w zasadach wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Z początkiem marca zmienił się organ uprawniony do wydawania tego rodzaju opinii, zaś 1 czerwca uległy zmianie zasady wnoszenia skarg na wydane interpretacje.
Przepisy podatkowe
Rząd szykuje spore zmiany w ustawach o PIT i CIT
Wprowadzenie tzw. minimalnego podatku dochodowego w odniesieniu do podatników posiadających nieruchomości komercyjne o znacznej wartości oraz rocznego limitu kwotowego w wysokości 100 000 zł warunkującego możliwość stosowania ryczałtu od przychodów z najmu poza działalnością gospodarczą – to tylko niektóre zmiany przewidziane w rządowym projekcie nowelizacji ustaw o PIT i CIT.
Poselskie propozycje zmian dotyczące zwrotu nadpłaty podatku
Do Sejmu trafił poselski projekt zmian w ordynacji podatkowej. Przewiduje on skrócenie z 3 miesięcy do 30 dni czasu oczekiwania przez podatników podatku akcyzowego, specjalnego podatku węglowodorowego, jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorców państwowych oraz przez płatników PIT na zwrot nadpłaconego podatku.
Będą zmiany w przepisach dotyczących wydawania interpretacji podatkowych
Sejm uchwalił zmiany w ordynacji podatkowej, które mają na celu m.in. modyfikację procedury wydawania interpretacji podatkowej.
Ważny korzystny wyrok WSA w sprawie daty doręczania decyzji
Po raz kolejny wojewódzki sąd administracyjny potwierdził, że liczy się data doręczenia decyzji podatnikowi, a nie data jej wydania. Jest to bardzo istotne potwierdzenie prawidłowej wykładni przepisów podatkowych dokonywanej przez sądy na korzyść podatnika, wbrew praktyce organów podatkowych, skutkujące nieważnością decyzji podatkowej oraz całego postępowania podatkowego.
Ordynacja podatkowa
Projekt nowej ordynacji podatkowej prawie gotowy
Projekt nowej ordynacji podatkowej będzie gotowy we wrześniu – zapowiedział prof. Leonard Etel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Ustawa ma być zupełnie nowym aktem prawnym, kompleksowo regulującym wszystkie zagadnienia części ogólnej prawa podatkowego. Jednocześnie z nim mają pojawić się projekty ustawy wprowadzającej i aktów wykonawczych oraz uzasadnienie do nowych przepisów.
Sejm pracuje nad ujednoliceniem terminów zapłaty podatków
Sejm pracuje nad poselskim projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz zmianą niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje ujednolicenie wszystkich obowiązujących w Polsce terminów dla zapłaty podatków i składania deklaracji podatkowych. Ujednoliconym terminem będzie ostatni dzień następnego miesiąca.
Kontrole podatkowe
Adrianna Panas, mec. Robert Nogacki: Nie taki diabeł straszny... czyli jak poradzić sobie z kontrolą podatkową
Strach, a czasem wręcz panika – takie emocje najczęściej towarzyszą przedsiębiorcom, tuż po otrzymaniu zawiadomienia, że firma zostanie poddana kontroli podatkowej. Tymczasem, właściwa reakcja na fakt kontroli, rzutuje na cały jej przebieg. Dlatego należy unikać błędów popełnianych podczas początkowych etapów kontroli podatkowej.
mec. Robert Nogacki: Czas to pieniądz – długie kontrole podatkowe są więc kosztowne
Kontrolowanemu przedsiębiorcy zależy na możliwie najszybszym zakończeniu kontroli. Czas trwania kontroli określają precyzyjnie przepisy. Wskazujemy, ile czasu może trwać kontrola podatkowa oraz jakie zastosować środki prawne w przypadku przedłużania kontroli przez urząd skarbowy.
Klauzula obejścia prawa
Natalia Wytrykowska: Klauzula obejścia prawa – kolejny kaganiec na podatnika
Wkrótce w polskim systemie prawnym zacznie funkcjonować nowa klauzula obejścia prawa podatkowego. Będzie ona jednym z elementów większego schematu działań aparatu państwowego, nakierowanych na przeciwdziałanie praktykom agresywnego planowania podatkowego. Konstrukcja klauzuli opiera się na definicji unikania opodatkowania, której jednym z najistotniejszych elementów jest pojęcie sztuczności działań podatnika. Projektodawca uzasadnia, iż owa sztuczność jest jedną z tych cech, która pozwala odróżnić optymalizację podatkową od unikania opodatkowania.