
Organ unika wydania interpretacji, co szkodzi podatnikom i pewności prawa
W działalności Dyrektora KIS można dostrzec niepokojący trend – coraz częstsze odmowy wydania interpretacji podatkowej dzięki powołaniu się na opinię Szefa KAS. Dlaczego niepokojący? Bo opinii szefa KAS nie da się zaskarżyć. Jest możliwość skontrolowania takiej opinii, ale dopiero w postępowaniu sądowym.
Indywidualna interpretacja podatkowa
Podatnik, chcąc uzyskać pewność i poczucie bezpieczeństwa co do skutków podatkowych podejmowanej przez siebie czynności, występuje o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Ale ten, nie chcąc udzielić podatnikowi zabezpieczenia i możliwości późniejszego powołania się na interpretację, odmawia jej wydania. Zasadniczo przesłanką odmowy może być powzięcie przez Dyrektora KIS uzasadnionego przypuszczenia, że okoliczności opisane we wniosku o wydanie interpretacji stanowią czynność klasyfikowaną jako unikanie opodatkowania, albo jako element takiej czynności. Na mocy art. 14b ust. 5c Ordynacji podatkowej, organ ten może wystąpić do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej o opinię w zakresie tego, czy przedstawiona we wniosku czynność może być przejawem unikania opodatkowania, albo czy podejmowana jest głównie w celu uzyskania niedozwolonych korzyści podatkowych.
Odmowa wydania interpretacji podatkowej – brak pewności prawa
I właśnie z tej furtki zaczął nagminnie korzystać Dyrektor KIS. Odmawia przedsiębiorcom wydania interpretacji powołując się na opinię Szefa KAS. Problem tkwi w tym, że sądy uznają wiążący charakter opinii Szefa KAS, a samej opinii nie da się zaskarżyć, czy się od niej odwołać (sąd może ją zbadać dopiero w postępowaniu sądowym). Pozbawia to podatników pewności prawa i możliwości uzyskania jednoznacznych wyjaśnień dotyczących ich sytuacji podatkowej. Przedsiębiorcom pozostaje pomoc prawna: korzystanie z reprezentacji profesjonalnych pełnomocników w sporach z fiskusem i rozliczanie podatku z doradcą podatkowym. Podatnicy muszą się pogodzić z tym, że do odmowy wydania interpretacji wystarczy organowi jedynie „uzasadnione przypuszczenie” co do możliwości zastosowania w sprawie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
Tylko w I. półroczu 2023 r. Krajowa Informacja Skarbowa wydała ponad 11 800 interpretacji podatkowych, ale również aż 2 728 postanowień o pozostawieniu wniosku o wydanie interpretacji bez rozpatrzenia, oraz 1 259 odmów wydania interpretacji.
Więcej w naszym artykule 👇