Family Office

 

Family office czyli zarządzanie majątkiem rodzinnym jest kluczowym elementem dla przedsiębiorców indywidualnych i firm rodzinnych. Znalezienie efektywnego modelu zarządzania, który uwzględni interesy rodziny i zapewni ciągłość działalności to stały element wyzwania, z którym mierzą się przedsiębiorcy prowadzący firmy rodzinne.

 

Family Office – wsparcie dla rodzinnych biznesów na długie lata

 

Przekształcenie kapitału w fundament wielopokoleniowej struktury rodzinnej wymaga opracowania długofalowej strategii zarządzania obejmującej w pierwszej kolejności zabezpieczenie majątku poprzez odpowiednie ustrukturyzowanie biznesu, zbudowanie struktur pod przyszłe inwestycje biznesowe, a także zaplanowanie międzypokoleniowej sukcesji, kwestii spadkowych czy zarządzanie lokowaniem kapitału. Tylko kompleksowe podejście do zarządzania majątkiem rodzinnym pozwoli zbudować trwały biznes, który zapewni dochód dla przyszłych pokoleń.

Nasza kancelaria oferuje kompleksowe doradztwo w opracowaniu struktury, która skutecznie pogodzi różnorodne interesy, umożliwiając harmonijne zarządzanie biznesem i zabezpieczenie przyszłości wszystkich członków rodziny. Dzięki naszemu wsparciu, będziesz mógł skoncentrować się na rozwoju swojego biznesu, mając pewność, że Twój majątek jest odpowiednio chroniony i zarządzany.

 

Family Office a rodzinny biznes

 

Gdy w połowie XIX wieku John D. Rockefeller zaczynał karierę jako księgowy, nikt nie przypuszczał, że już niespełna 20 lat później dołączy do grona milionerów, a pod koniec tal 80 stanie się najbogatszym człowiekiem na świecie, którego majątek wyniesie 2 proc. amerykańskiego PKB. Sekret sukcesu Rockefellera tkwił w jego podejściu do pieniędzy – chciał, by to one pracowały na niego, a nie odwrotnie.

Współczesne Family Office ucieleśnia tę ideę. Zabezpieczenie i zapewnienie sukcesywnego wzrostu zgromadzonego kapitału poprzez wszechstronne podejście do kwestii prowadzenia i planowania rozwoju biznesu i finansów jest celem tego typu usług. Łączą one w sobie tworzenie optymalnych struktur biznesowych i inwestycyjnych, doradztwo biznesowe, podatkowe, bankowe i prawne, ale także kwestie rachunkowe, lifestylowe czy filantropijne. Jak jednak budować firmę i chronić kapitał w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości?

 

Inwestycje w niepewnych czasach

 

Nie jest tajemnicą, że stabilność systemu finansowego ułatwia planowanie rozwoju biznesu i zyskowną alokację kapitału. Jest ona jednak w dużej mierze uwarunkowana dynamiką i równowagą gospodarki oraz kondycją finansów publicznych.

Tymczasem te zostały zachwiane zarówno przez pandemię, która skutecznie wyhamowała aktywność gospodarczą, przekładając się na globalne spadki IRB i PKB, jak i wojnę na Ukrainie oraz wywołane nią sankcje wobec Rosji, które coraz realniej zagrażają światowej hegemonii dolara, tym samym wpływając na rynki finansowe.

W tych warunkach, gdy celem jest międzypokoleniowe zabezpieczenie kapitału prywatnego i firmowego dywersyfikacja działań zmierzających do zabezpieczenia majątku ma kluczowe znaczenie.

Dlatego proponujemy kompleksową obsługę Family Office dla przedsiębiorców, którzy za cel stawiają sobie nie tylko przetrwanie trudnych czasów, ale zbudowanie trwałych fundamentów pod rodzinny biznes, który zapewni dochód kolejnym pokoleniom.

 

Jak możemy Ci pomóc?

 

W obliczu obecnych wyzwań, przed którymi stają przedsiębiorcy, dedykowany zespół Kancelarii Prawnej Skarbiec oferuje kompleksowe doradztwo prawne i podatkowe, mające na celu wsparcie w ustrukturyzowaniu i zabezpieczeniu biznesu rodzinnego. Jako zaufany partner, angażujemy się w dostarczanie spersonalizowanych rozwiązań, które umożliwią optymalne zarządzanie i zabezpieczenie przyszłości przedsiębiorstwa rodzinnego.

Nasza oferta obejmuje:

  • Strategiczne doradztwo prawno-podatkowo-biznesowe z uwzględnieniem długofalowej, wielopokoleniowej perspektywy również w zakresie doboru partnerów wśród firm inwestycyjnych pod kątem ich wyników, kosztów, ryzyka straty
  • Bieżące zarządzanie prawnymi, podatkowymi i księgowymi aspektami dotyczącymi majątku prywatnego i firmowego czyli analiza ryzyka, w tym finansowego, inwestycyjnego, podatkowego, a także związanego z koncentracją majątku oraz z otoczeniem prawnopodatkowym
  • Powoływanie do życia podmiotów gospodarczych oraz osób prawnych i ustanawianie w nich pełnomocników/powierników w celu zabezpieczenia majątku narażonego na utratę na skutek rozwodów, sporów rodzinnych, postępowań spadkowych itp.
  • Zabezpieczenie majątku poprzez jego dywersyfikację (private equity, venture capital, fundusze hedgingowe, nieruchomości komercyjne, kruszce, kamienie szlachetne, metale inwestycyjne itp.)
  • Doradztwo przy transakcjach zbycia lub nabycia aktywów (M&A)
  • Private and corporate banking – doradztwo i reprezentacja w procesie otwierania rachunków bankowych w bankach zagranicznych, zarządzanie portfelem inwestycyjnym, w tym m.in. nadzór właścicielski nad aktywami rodzinnymi w bankach za granicą
  • Planowanie sukcesji i doradztwo spadkowe doradztwo korporacyjne, prawne – w tym przekształcenia podmiotów gospodarczych, sporządzanie testamentów, darowizn i małżeńskich umów majątkowych
  • Zarządzanie nieruchomościami rodzinnymi w kontekście aspektów własnościowych i rozliczeniowych

 

Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, by skutecznie zarządzać kapitałem, planować sukcesję oraz chronić i rozwijać swój majątek na przyszłe pokolenia.