WGI – Warszawska Grupa Inwestycyjna

WGI – Warszawska Grupa Inwestycyjna

2016-08-31

 

W głośnej i bulwersującej sprawie WGI – Warszawska Grupa Inwestycyjna, został właśnie ujawniony kolejny wątek. Tym razem dotyczący niewłaściwego funkcjonowania państwowych organów ścigania.

 

Gdzie są pieniądze inwestorów WGI? Rozpłynęły się. 10 lat procesu i wszystko zaczyna się od nowa

 

[20.09.2022] Rozpoczynający się od nowa proces sądowy twórców Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej daje ponad tysiącowi pokrzywdzonych inwestorów nadzieję na wyjaśnienie, co stało się z ich pieniędzmi. Mimo że państwo poniosło w tej sprawie klęskę, wniosków nie wyciągnięto. Twórcy podobnie działających na rynku firm mają się dobrze. W tle sprawy są narkotyki i znane w półświatku nazwiska. Cała historia to gotowy scenariusz na film.

>>> Czytaj dalej

 

 

Dziesięć lat procesu, defraudacja 247 mln zł, 1156 poszkodowanych. Sąd apelacyjny uchylił wyrok uniewinniający oskarżonych w sprawie piramidy finansowej WGI

 

[18.08.2022] Blisko 16 lat od ogłoszenia upadłości Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej  i po 10 latach procesu przeciw kierującym nią finansistom, poszkodowani działalnością WGI ponownie odzyskali nadzieję na sprawiedliwość. Ponownie, bo w 2020 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił członków zarządu grupy, która mogła zdefraudować blisko 248 mln zł na szkodę 1156 pokrzywdzonych. Jednak dzięki zaskarżeniu tego wyroku, m.in. przez prawników z warszawskiej Kancelarii Prawnej Skarbiec, w czerwcu 2022 r. sąd apelacyjny uchylił wyrok uniewinniający w jednej z największych spraw karnych związanych z rynkiem kapitałowym, której wynik miał i nadal może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości tego rynku w Polsce.

>>> Czytaj dalej

 

Sprawa WGI – ABW zignorowała tropy prowadzące do rajów podatkowych

 

[25.05.2015] W głośnej i bulwersującej sprawie WGI został właśnie ujawniony kolejny wątek. Tym razem dotyczący niewłaściwego funkcjonowania państwowych organów ścigania. Pismem złożonym w Sądzie Okręgowym w Warszawie 12 maja 2015 r., mec. Robert Nogacki – pełnomocnik Instytutu Edukacji Konsumentów na Rynku Kapitałowym, obnaża wyjątkową opieszałość prokuratury oraz zaniedbania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przypomnijmy – sprawa WGI DM S.A. dotyczy podejrzenia pokrzywdzenia klientów WGI na kwotę 250 mln zł.

>>> Czytaj dalej

 

Mec. Artur Drózd z Kancelarii Prawnej Skarbiec na temat sprawy Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej

 

[27.01.2014] Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w poniedziałek postanowienie warszawskiej Prokuratury Okręgowej o umorzeniu śledztwa w sprawie 10 zarzutów dotyczących m.in. fałszowania dokumentów i wyprowadzania majątku przez zarząd Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej.

>>> Czytaj dalej

 

Kancelaria Prawna Skarbiec jako pełnomocnik Instytutu Edukacji Konsumentów w sprawie afery Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej: WGI – mecz, który prokuratura przegrywa

 

Gdyby porównać walkę organów ścigania w sprawie przeciwko kierownictwu WGI do meczu piłki nożnej, to można uznać, że poziom gry polskiego wymiaru sprawiedliwości w żaden sposób nie odbiega od poziomu polskiej reprezentacji – zła taktyka, źle dobrani gracze, słaba skuteczność i mierne wyniki. Akt oskarżenia w procesie osób zajmujących do czerwca 2006 roku kierownicze stanowiska w spółce WGI DM S.A. obejmuje właściwie tylko wycinek działań trzech oskarżonych.

Z sobie tylko znanych powodów prokuratura zdecydowała się na podzielenie całości sprawy na kilka, teoretycznie niezależnych postępowań. Nie sposób się oprzeć wrażeniu, iż podzielenie całości działań kierownictwa spółki grupy WGI D.M. S.A. na kilka wątków to jakby próbować opisać dokonane zabójstwo jako posiadanie niebezpiecznego narzędzia, naruszenie nietykalności cielesnej, wyrządzenie uszczerbku na zdrowiu oraz nieudzielenie pomocy osobie będącej w stanie zagrożenia życia i z osobna sądzić za każdy z tych czynów. Absurd? Jak widać nie dla prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

>>> Czytaj dalej

 

Zmowa milczenia czy rzeczywista niepamięć? Co wniosły zeznania Dariusza Rosatiego i kilku byłych pracowników firmy do sprawy WGI Dom Maklerski?

 

W piątek w sprawie przeciwko byłym członkom zarządu WGI S.A. w charakterze świadka został przesłuchany Dariusz Rosati, były minister, a obecnie poseł PO, członek rady nadzorczej WGI TFI – spółki córki WGI Dom Maklerski. Sąd przesłuchał także dwóch byłych pracowników firmy z działu inwestycji.

>>> Czytaj dalej

 

Gwaranci sukcesu WGI – co wniosą czwartkowe zeznania Henryki Bochniarz i Witolda Orłowskiego?

 

8 lat śledztwa, blisko 1,5 tysiąca poszkodowanych osób, 320 mln zł strat – tak wygląda bilans śledztwa w sprawie Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej. To pierwsza głośna sprawa dotycząca działalności parabanków. Do dziś nie wskazano, czy poszkodowani padli ofiarą zorganizowanego oszustwa, czy też, jak chce prokuratura, utracili swoje środki wskutek niegospodarności członków zarządu WGI DM S.A. W najbliższy czwartek w charakterze świadków będą przesłuchani Witold Orłowski i Henryka Bochniarz – członkowie rady nadzorczej WGI TFI S.A. – spółki córki WGI Dom Maklerski.

>>> Czytaj dalej

 

Prof. Orłowski przesłuchiwany w sprawie WGI Dom Maklerski

 

Prof. Witold Orłowski odniósł się do zeznań poszkodowanych osób, z których wynika, że m.in. jego osoba uwiarygadniała działania spółki WGI DM i pomogła jej zbudować silną i atrakcyjną dla inwestorów pozycję na rynku. „Nic nie wiedziałem o wykorzystywaniu mojego nazwiska wobec klientów. Samo w sobie użycie mojego nazwiska nie jest naganne, jeśli nie jest tam sugestia, że miałem wpływ na działalność WGI DM. Nigdy nie było zgody na używaniu mojego nazwiska przy promocji produktów WGI DM.” – mówi Witold Orłowski.

>>> Czytaj dalej