Danina solidarnościowa

Danina solidarnościowa

2024-04-04

 

Danina solidarnościowa jest świadczeniem uregulowanym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w rozdziale 6a (przepisy art. 30h–30i), który ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r. 

 

Istota daniny solidarnościowej sprowadza się do obowiązku zapłaty przez osoby fizyczne zarabiające powyżej 1 000 000 zł kwoty  4% podstawy obliczenia tej daniny. Kancelaria Skarbiec udziela swoim klientom wsparcia w zakresie ustalenia właściwej interpretacji przepisów o daninie solidarnościowej, a także przy obliczeniu jej wysokości.

 

Publikacje Kancelarii Skarbiec związane z tematyką daniny solidarnościowej

 

Robert Nogacki: Ustalanie daniny solidarnościowej pozwala odliczyć stratę z lat poprzednich

2023-07-11: Osoby, które w opinii fiskusa zarabiają za dużo, zobowiązane są do tzw. daniny solidarnościowej, czyli zapłaty 4% podatku od nadwyżki 1 000 000 zł dochodu osiągniętego w roku poprzednim. Danina solidarnościowa a strata z lat ubiegłych – nowy sposób na pomniejszenie ciężaru opodatkowania podatnika. Wyrok WSA we Wrocławiu wydanym 27 kwietnia 2023 r. potwierdza odjęcie starty z lat poprzednich za pomocą daniny solidarnościowej.

Robert Nogacki: Polski Ład: działalność bez składek ZUS i daniny solidarnościowej – czy to możliwe?

2022-01-19: Problemy z płatnościami mają istotne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Pandemia COVID-19 miała dodatkowy, negatywny wpływ na terminowość płatności dokonywanych przez kontrahentów. Ustawodawca już wcześniej dostrzegł problemy związane z tym obszarem i wprowadził szereg rozwiązań „przymuszających” niepłacących klientów do dokonania zapłaty. Jednym z takich rozwiązań jest ulga na złe długi w VAT. Przepisy te są stosowane automatycznie bez względu na zasadność kwoty zapłaty wynikającej z faktury, z której został odliczony VAT.