Decyzja zabezpieczająca

Decyzja zabezpieczająca

2024-04-04

 

Decyzja zabezpieczająca oznacza, że zobowiązanie podatkowe przed terminem płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika, a w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim także na majątku wspólnym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane, a w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję.

 

Kancelaria Skarbiec służy wsparciem przy sporządzaniu środków odwoławczych od decyzji zabezpieczającej. Od decyzji o zabezpieczeniu wykonania zobowiązania podatkowego strona może wnieść odwołanie do organu wyższego stopnia na zasadach ogólnych. Decyzja o zabezpieczeniu wydana w drugiej instancji może podlegać zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

 

Publikacje Kancelarii Skarbiec związane z tematyką decyzji zabezpieczającej

 

Robert Nogacki: Odwołanie od decyzji zabezpieczającej

2020-05-25: Organy podatkowe zgodnie z treścią art. 33 Ordynacji podatkowej w określonych sytuacjach mogą dokonać zabezpieczenia zobowiązania podatkowego na majątku podatnika lub majątku wspólnym przed terminem płatności, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane. Przepis ten wskazuje przykładowe sytuacje, które mogą przemawiać za stwierdzeniem, że wykonanie zobowiązania jest zagrożone.

Będzie to m.in. trwałe nieuiszczanie wymaganych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, a także zbywanie majątku mogące utrudnić lub udaremnić późniejszą egzekucję. Decyzja organu nie jest ostateczna i podatnik może, a w niektórych sytuacjach powinien się od niej odwołać.

Robert Nogacki: Zabezpieczenie na majątku podatnika musi mieć uzasadnione podstawy

2020-05-04: Dokonane na majątku przedsiębiorcy zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych może znacząco wpłynąć na możliwość regulowania przez niego bieżących zobowiązań wobec swoich pracowników i kontrahentów. Negatywnie wpływa również na sytuację życiową samego podatnika. Dlatego wydane przez organy decyzje o zabezpieczeniu powinny być należycie uzasadnione.

Robert Nogacki: Organ odwoławczy podwyższył przedsiębiorcy kwotę zobowiązania, ale nieskutecznie, bo nie znał podstawowych zasad postępowania podatkowego

2019-09-12: Zgodnie z zawartą w art. 234 Ordynacji podatkowej zasadą postępowania podatkowego, rozszerzanie obowiązku, jaki organ nakłada na podatnika możliwe jest tylko, gdy decyzja organu rażąco narusza prawo lub interes publiczny.

W wyroku z 25 lipca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie, w której organy celem ustanowienia zabezpieczenia na majątku przedsiębiorcy określiły wysokość ciążącego na nim zobowiązania, a następnie ją podwyższyły, orzekł: „Niemożliwe jest (…) podwyższenie przez organ odwoławczy przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego oraz kwoty odsetek za zwłokę, z pominięciem treści art. 234 O.p.” (sygn. akt I SA/Łd 259/19).