Opodatkowanie VAT wynajmu mieszkania dla pracownika

Opodatkowanie VAT wynajmu mieszkania dla pracownika

2018-09-24

 

Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego jeżeli najemca prowadzący działalność gospodarczą nieodpłatnie udostępnia wynajmowany budynek lub poszczególne lokale swoim pracownikom, nie podlega zwolnieniu określonemu w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 maja 2018 r., sygn. akt I FSK 1182/16, spółka zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji w zakresie opodatkowania najmu mieszkania dla pracowników.

Podatnik na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zawarł umowę najmu z przeznaczeniem na potrzeby mieszkaniowe pracowników. Wyraził też chęć zawarcia kolejnej umowy najmu, w której budynek miał być wykorzystywany w części na lokale użytkowe, a w części na potrzeby mieszkaniowe.

 

VAT wynajmu mieszkania

 

Spółka chciała wiedzieć, czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT z faktur od wynajmującego z tytułu czynszu oraz czy wynajem mieszkań pracownikom podlega opodatkowaniu VAT. Spółka stała na stanowisku, że może odliczyć VAT z faktur dokumentujących czynsz, a wynajem mieszkań pracownikom nie podlega opodatkowaniu VAT.

Organy podatkowe nie zgodziły się ze stanowiskiem podatnika w zakresie odliczenia VAT z faktur dokumentujących najem. Podzieliły natomiast stanowisko podatnika w sprawie nieodpłatnego wynajmu mieszkań pracownikom.

Organy podatkowe podkreśliły, że aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, z umowy najmu musi wynikać, że chodzi o mieszkanie, które najemca wykorzystuje tylko w celach mieszkaniowych. W ocenie organów podatkowych z uwagi na to, że wynajem mieszkań pracownikom służy poprawie rezultatów działalności spółki, to nie podlega ono opodatkowaniu VAT.

Organy podatkowe uznały, że usługa wynajmu w części na lokale użytkowe nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

Spółka złożyła skargę do sądu na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej. W ocenie sądu pierwszej instancji spółka, wynajmując mieszkania pracownikom, nie korzysta ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, zatem podlegają one opodatkowaniu VAT.

Spółka złożyła skargę kasacyjną do NSA. NSA ją oddalił, uznając, że usługa najmu określona we wskazanym wyżej przepisie musi być przeznaczona wyłącznie na cel mieszkaniowy. Przepis ten nie obejmuje wynajmu lub dzierżawy na cele działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe. W omawianej sprawie mieszkania służą celowi mieszkaniowemu, ale nie tylko, ponieważ wynajem jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą w sposób pośredni, dlatego też usługi te nie korzystają z omawianego zwolnienia z VAT.

Warto podkreślić, że podobny pogląd wyraził NSA w wyrokach z 3 sierpnia 2013 r., sygn. akt I FSK 1012/12, z 7 kwietnia 2016 r., sygn. akt I FSK 1963/14 oraz z 4 października 2017 r., sygn. akt I FSK 501/16.

 

Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec