
Ryzyka i konsekwencje zaniżania zobowiązań podatkowych – co warto wiedzieć?
Rozliczanie się z państwem z podatków to obowiązek każdego przedsiębiorcy, czy prowadzącej działalność gospodarczą fundacji. A przepisy podatkowe bywają skomplikowane i często zmieniane. Zaniżanie zobowiązań podatkowych może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. Nieodpowiedzialność w tej kwestii może narazić firmę i jej właściciela na sankcje, jak również dotkliwie zaszkodzić jej reputacji i stabilności finansowej.
Jakie są ryzyka i konsekwencje zaniżania zobowiązań podatkowych?
- Sankcje finansowe – w przypadku wykrycia nieprawidłowości w rozliczeniach, np. w trakcie kontroli podatkowej, fiskus może nałożyć na przedsiębiorcę dodatkową kwotę, która wynosi nawet do 100% zaniżonej wartości zobowiązania, a także obowiązek zapłaty odsetek.
- Ryzyko odpowiedzialności karnej – wysokie grzywny oraz kary pozbawienia wolności, w zależności od tego, czy wykryte nieprawidłowości stanowią wykroczenie czy przestępstwo skarbowe.
- Ryzyko utraty reputacji – problemy podatkowe firmy mogą również odbić się na jej wizerunku i relacjach biznesowych, możliwości pozyskiwania nowych kontrahentów i zewnętrznego finansowania.
- Konsekwencje finansowe – dodatkowe koszty związane z odsetkami za zwłokę. W przypadku stwierdzenia zaległości podatkowych, urząd skarbowy nalicza odsetki, które mogą znacząco zwiększyć kwotę zobowiązania, w skrajnych przypadkach doprowadzając do utraty płynności lub bankructwa.
- Konsekwencje prawne – za nieprawidłowości podatkowe nie odpowiada wyłącznie firma, odpowiedzialność członka zarządu może być dotkliwa, może ona dotknąć także pracowników działów finansowo-księgowych (główni księgowi czy dyrektorzy finansowi – mogą ponieść odpowiedzialność karnoskarbową).
- Wpływ na działalność operacyjną – problemy z urzędem skarbowym mogą bezpośrednio przełożyć się na codzienną działalność operacyjną firmy, która może stanąć przed wyzwaniem jak utrzymać płynność finansową, co ogranicza możliwości inwestycyjne i hamuje rozwój przedsiębiorstwa.
Jak unikać ryzyk związanych z zaniżaniem zobowiązań podatkowych?
Szczegóły w naszym artykule w Inforze 👇
Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec, kancelaria prawna w Warszawie, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, prawo nowych technologii- wdrożenie AI ACT, Licencja CASP, kryptowaluty