Sędziowie i mundurowi popracują 10 lat dłużej

Sędziowie i mundurowi popracują 10 lat dłużej

2013-04-12

 

W maju 2012 r. Sejm przyjął nową ustawę emerytalną, której przepisy już obowiązują. Zmiany w systemie emerytalnym zakładają rewolucję. Docelowo wszyscy Polacy będą pracować do 67 roku życia. Przywilej krótszej pracy zawodowej utracili przy okazji kandydaci do munduru i sędziowskiej togi.

 

Stopniowo do 67 roku życia

 

W dniu 1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której podstawowym celem jest stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zgodnie z nowymi przepisami, wiek w którym możemy przejść na emeryturę, będzie stopniowo podnoszony. Co 4 miesiące o 1 miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 r., zaś dla kobiet – w 2040 r.

 

Emerytury częściowe

 

Nowe przepisy emerytalne to jednak nie tylko wydłużenie czasu pracy. Rewolucja w systemie emerytalnym umożliwia emerytom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przejście na tzw. częściową emeryturę, w częściowej wysokości. Prawo do tej formy emerytury mają emerytki, które osiągnęły 62 rok życia i posiadają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe), a także mężczyźni, którzy osiągnęli 65 rok życia i mają co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy.

Pierwsza emerytura częściowa będzie mogła zostać przyznana mężczyźnie po dniu 31 grudnia 2013 r. Wysokość częściowej emerytury wynosi 50% emerytury pełnej, liczonej na chwilę ustalania prawa do emerytury częściowej. Podstawę obliczenia stanowi suma kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego i kwoty zwaloryzowanych składek emerytalnych, zewidencjonowanych do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury częściowej.

 

Mundurówka i sędziowie bez przywilejów

 

Zgodnie z nowymi przepisami, funkcjonariusze wstępujący do służby po 1 stycznia 2013 r. będą przechodzili na emeryturę w wieku 55 lat, po 25 latach służby. Oznacza to wydłużenie ich czasu pracy o 10 lat. Funkcjonariusze, którzy zaczęli pełnić służbę przed datą wejścia w życie nowych przepisów mogą dokonać wyboru – czy przejść na emeryturę na starych zasadach, czy też według nowych regulacji.

Wysokość otrzymywanego świadczenia będzie zależała od wysokości pensji funkcjonariusza z dziesięciu kolejnych lat, z uwzględnieniem nagrody rocznej oraz dodatków o charakterze stałym. Wyboru 10 kolejnych lat służby dokona przyszły emeryt. Jeśli jednak sam zainteresowany nie dokona takiego wskazania, wówczas zakład emerytalny ustali wysokość świadczenia z kolejnych 10 lat poprzedzających rok zwolnienia ze służby.

Reformą emerytalną objęci zostali także sędziowie i prokuratorzy. Przed zmianami mogli oni przejść w stan spoczynku w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku 25 i 30 lat. Zgodnie z nowelizacją, z powyższych uprawnień będą mogli skorzystać tylko ci sędziowie i prokuratorzy, którzy wiek emerytalny (według starych zasad) osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie będą oni zmuszeni pracować do ukończenia 67 roku życia.

 

Kancelaria Prawna Skarbiec