Na zwrot WHT trzeba czekać średnio 8 miesięcy
Jak donosi DGP, powołując się na odpowiedź ministerstwa finansów, na zwrot nadpłaty w podatku u źródła (WHT) trzeba czekać średnio 8 miesięcy. Tyle samo liczy średni okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosków o wydanie opinii o stosowaniu preferencji w tym podatku.
Chodzi o rozliczenia firm w procedurze pay and refund. Polska spółka przy wypłacie należności odsetkowych, licencyjnych i dywidend dla zagranicznych podmiotów powiązanych, w przypadku gdy wypłaty te na rzecz jednego podmiotu przekroczą próg 2 000 000 PLN w danym roku, zobowiązana jest jako płatnik do pobrania 20% lub 19% podatku u źródła (pay). Jeśli po wpłaceniu do skarbówki okaże się, że na podstawie międzypaństwowej umowy ws. unikania podwójnego opodatkowania (UPO) w zakresie tych wypłat można było zastosować niższą stawkę opodatkowania albo całkowite zwolnienie, dopiero wówczas spółka-płatnik może wystąpić o zwrot nadpłaconego WHT (refund). Wg informacji MF, czeka się na niego średnio 8 miesięcy.
Jednym ze sposobów na uniknięcie koniczności oczekiwania na zwrot miała być instytucja opinii o stosowaniu preferencji (art. 26b ustawy o CIT). Jej uzyskanie od organu podatkowego daje możliwość zastosowania przez płatnika zwolnienia z poboru podatku lub odpowiedniej stawki wynikającej z UPO (także niepobrania podatku zgodnie z tą umową) bez konieczności stosowania mechanizmu pay and refund. Tyle że jak się okazało, na wydanie takiej opinii również trzeba czekać średnio 8 miesięcy.
Źródło: Cierpliwość płatnika i podatnika wystawiona na próbę, Dziennik Gazeta Prawna, 13 listopada 2023 r.