Organ nie może zmieniać stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika
Organ podatkowy rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji musi odnosić się do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Swoją opinię co do konsekwencji odmiennego stanu faktycznego może jedynie zawrzeć w uzasadnieniu.
Spółka otrzymała pomoc publiczną z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji na ceny energii elektrycznej. Jej zdaniem otrzymanej rekompensaty nie musi uwzględniać w swoich rozliczeniach, zmniejszając koszty uzyskania przychodu. Nie doszło bowiem do bezpośredniego sfinansowania ww. wydatków na zakup uprawnień z otrzymanej rekompensaty. Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia wydatków lub kosztów „bezpośrednio sfinansowanych” z przychodów z rekompensat. Tym samym, rekompensata, jako pomoc publiczna, jest wolna od podatku. Organ zajął przeciwne stanowisko.
Sąd orzekł, że organ nie był uprawniony, wbrew opisanemu przez spółkę we wniosku stanowi faktycznemu sprawy, zmieniać go przyjmując, że rekompensata nie jest wolna od podatku. Jeśli organ uważał, że rekompensata nie podlega zwolnieniu z CIT, to jedynie mógł swoje stanowisko przedstawić w uzasadnieniu interpretacji.
Wyrok WSA we Wrocławiu z 19 października 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 269/23.