Tajemnica adwokacja. Dlaczego jej wykorzystanie w postępowaniu karnym może zaskarżyć tylko Prokurator?

Tajemnica adwokacja. Dlaczego jej wykorzystanie w postępowaniu karnym może zaskarżyć tylko Prokurator?

2023-12-22

 

Przepisy ustawy o CBA nie przewidują możliwości wniesienia zażalenia na wykorzystanie w postępowaniu karnym informacji chronionych tajemnicą adwokacką, radcy prawnego, czy doradcy podatkowego, przez inną osobę niż Prokurator Generalny. Rzecznik Praw Obywatelskich poparł skargę konstytucyjną w tej sprawie.

 

Skargę wniósł obywatel, który stoi na stanowisku, że prawo do zaskarżenia postanowienia ws. dopuszczenia do wykorzystania w postępowaniu karnym materiałów zawierających tajemnice adwokacką czy radcy prawnego powinno przysługiwać także drugiej stronie postępowania. RPO poparł je dodając, że powinno ono przysługiwać także osobom objętym obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej adwokata, radcy prawnego czy doradcy podatkowego. Ustawa o CBA takiej możliwości nie dopuszcza.

 

Obowiązek ochrony tajemnicy zawodowej jest przejawem ochrony: prywatności (art. 47 Konstytucji RP), autonomii informacyjnej jednostki (art. 51), prawa do obrony (art. 42 ust. 2), a także prawa do sądu (art. 45 ust. 1). Tajemnica chroni nie tylko prawnika, ale i jego klienta, który w kontakcie z nim oczekuje realizacji ww. ochrony gwarantowanej Konstytucją. Zażalenie w kwestii złamania tajemnicy adwokackiej na potrzeby prowadzenia postępowania karnego powinno więc przysługiwać także jemu i prawnikowi (adwokatowi, radcy prawnemu, doradcy podatkowemu).

 

Więcej à https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-tajemnica-adwokacka-postepowanie-karne-wykorzystanie-tk