Rząd chce zmniejszyć obowiązki dla firm
Wprowadzenie zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu świadczeń dowozu do zakładu pracy na koszt pracodawcy oraz ryczałtowego rozliczenia użytkowania samochodu służbowego dla celów prywatnych – to tylko niektóre zmiany w prawie dla firm, nad którymi pracuje Ministerstwo Gospodarki.
Założenia rządowego projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej mają na celu zniesienie lub ograniczenie wielu zbędnych, czasochłonnych i uciążliwych dla przedsiębiorców obowiązków.
Opodatkowanie dowozu pracowników do zakładu pracy
Obecnie wiele sporów podatników z organami podatkowymi dotyczy kwestii opodatkowania dowozu pracowników do pracy zorganizowanym przez pracodawcę transportem. Wiele takich spraw znajduje swój finał w sądach administracyjnych.
Projekt założeń przewiduje wyraźne zwolnienie pracowników z podatku dochodowego z tytułu świadczenia dowozu do zakładu pracy na koszt pracodawcy. Proponowane zmiany dotyczą dowozu transportem zbiorowym (busem, autobusem). Ponadto świadczenie dowozu będzie wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego w VAT
Projekt znosi obowiązek potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R przez naczelnika urzędu skarbowego. Takie potwierdzenie ma się odbywać tylko na wniosek zainteresowanego. W ten sposób likwidacji ulegnie opłata skarbowa dla podatników za potwierdzenie rejestracji jako podatnika VAT.
Likwidacja tego obowiązku jest związana także z tym, że w przypadku przedsiębiorców – osób fizycznych, składanie zgłoszenia rejestracyjnego lub aktualizacyjnego VAT jest dokonywane automatycznie i może być złożone wraz z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podatnicy ponoszą więc koszty opłaty skarbowej za czynności, które nie wiążą się z żadnym nakładem pracy po stronie urzędu skarbowego.
Pozostałe propozycje dla firm
Wprowadzone ma być także między innymi ryczałtowe rozliczanie użytkowania samochodu służbowego dla celów prywatnych przez pracowników. Podstawą jego obliczenia będzie wielokrotność stawki kilometrowej, dla celów jego obliczenia będzie uwzględniany niski przebieg miesięczny. Ryczałt nie będzie miał zastosowania w sytuacjach, kiedy podstawą używania pojazdu będzie umowa użyczenia lub najmu pojazdu.
Ponadto Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby ważne zaświadczenie lekarskie pracownika dotyczące braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku umożliwiało zatrudnienie także przez nowego pracodawcę. Zasada ta nie miałaby zastosowania dla pracowników zatrudnionych w zawodach, w których stan zdrowia jest szczególnie ważny, czyli np. w branży spożywczej, w zawodach medycznych, ratownictwie, transporcie lądowym, morskim i powietrznym.
Projekt przewiduje także m.in. zniesienie obowiązku sprawdzenia do 30 kwietnia prawidłowości danych przekazanych do ZUS w miesięcznych raportach imiennych. Redukcji ulegnie wiele uciążliwych obecnie danych o przeznaczeniu wyrobów akcyzowych do celów opałowych (o co apelują od miesięcy dystrybutorzy tych produktów).
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.