Doradztwo prawne
Opcje walutowe:
pomoc dla przedsiębiorców
W związku z narastającym problemem zobowiązań przedsiębiorców wynikających z instrumentów pochodnych opartych o kursy walut, Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje weryfikację treści umów, opracowuje dla przedsiębiorców strategie dalszego działania, prowadzi negocjacje z bankami, przygotowuje koncepcje sporów sądowych, weryfikuje czy nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości.
Windykacja sądowa przez banki
W razie potrzeby zajmujemy się odpowiednim przygotowaniem majątku dłużnika na ryzyko sądowej windykacji roszczeń przez banki.
Kancelaria Prawna Skarbiec posiada duże doświadczenie w weryfikacji i renegocjowaniu z bankami umów instrumentów pochodnych, takich jak:
- opcje, swapy, umowy forward na stopę procentową;
- instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego;
- kontrakty na różnicę;
- inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności lub inny instrument pochodny, indeks finansowy, wskaźnik finansowy, towar;
- zaawansowane instrumenty pochodne odnoszące się m.in. do zmian klimatycznych, stawek frachtowych, uprawnień do emisji oraz stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych.
Ponadto:
- Kancelaria Kancelaria Prawna Skarbiec może zaproponować badanie indywidualnej dokumentacji konkretnych przedsiębiorców m.in. pod kątem ustalenia możliwości powołania się na nieważność czynności w wyniku której zaciągnięto zobowiązanie (kontrakt terminowy);
- Kancelaria Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje zestaw wyjaśnień dotyczących możliwości uchylenia się od skutków oświadczenia woli o zawarciu transakcji terminowej, albo zmiany sposobu wykonania transakcji terminowej lub wysokości określonego transakcją terminową świadczenia z uwagi na nadzwyczajną zmianę stosunków, albo powołania się na innego rodzaju okoliczności umożliwiające uchylenie się od realizacji transakcji terminowej w wysokości i terminie.
Zgodnie z wprowadzonymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Dostępne rozwiązania prawne należy zatem każdorazowo dostosowywać do indywidualnych potrzeb biznesowych, tak aby nie narazić się na zarzut działania sztucznego, sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Dokładne znaczenie tych wskazań normatywnych warto w każdym wypadku skonsultować z radcą prawnym, adwokatem bądź doradcą podatkowym.