
Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowo-akcyjnych
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące zmian w opodatkowaniu spółek komandytowo-akcyjnych. Przepisy obowiązujące do końca 2013 r. budziły wątpliwości, jeśli chodzi o określenie momentu, w jakim akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej uzyskuje przychód podatkowy.
Zasady opodatkowania akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych, będących osobami fizycznymi, również wzbudzają niepewność. Sądy administracyjne uznawały, że następuje to w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku oraz w przypadku akcjonariusza będącego osobą fizyczną przychód z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej powstaje w momencie wypłaty dywidendy z takiej spółki.
W stanie prawnym obowiązującym do 2014 r. dochody spółek komandytowo-akcyjnych nie podlegały opodatkowaniu CIT na poziomie spółki, opodatkowaniu podlega natomiast dochód wspólników.
W rezultacie wprowadzonych zmian, na skutek włączenia w zakres ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółki komandytowo-akcyjnej wspólnicy tej spółki, tj. akcjonariusz i komplementariusz, podlegają opodatkowaniu od faktycznie uzyskanego przez nich dochodu z uczestnictwa w zysku tej spółki.
Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. regulacjami komplementariusz będzie miał prawo do odliczenia od podatku naliczonego od wypłat z zysku kwoty podatku zapłaconego przez spółkę komandytowo-akcyjną od własnych dochodów w części równomiernej do wypłaconego przez tę spółkę podatku, który obniżał komplementariuszowi zysk tej spółki.
Ministerstwo Finansów szacowało, że nałożenie na spółki komandytowo-akcyjne podatku dochodowego od osób prawnych wpłynie na wzrost dochodów budżetu państwa w pierwszym roku obowiązywania zmian w wysokości 227 mln zł.
Opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem dochodowym od osób prawnych niewątpliwie znacząco wpłynęło na obniżenie atrakcyjności i popularności tej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej.
Kancelaria Prawna Skarbiec

Założyciel i Partner Zarządzający Kancelarii Prawnej Skarbiec, uznanej przez Dziennik Gazetę Prawną za jedną z najlepszych firm doradztwa podatkowego w Polsce (2023, 2024). Radca prawny z 19-letnim doświadczeniem, obsługujący przedsiębiorców z list Forbes oraz innowacyjne start-upy. Jeden z najczęściej cytowanych ekspertów prawa gospodarczego i podatkowego w polskich mediach, regularnie publikujący w Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej i Dzienniku Gazecie Prawnej. Autor publikacji „AI Decoding Satoshi Nakamoto. Artificial Intelligence on the Trail of Bitcoin’s Creator” oraz współautor nagrodzonej książki „Bezpieczeństwo współczesnej firmy”. Profil LinkedIn: 17 tys. obserwujących, 4 mln odsłon rocznie. Nagrody: 4-krotny laureat Medalu Europejskiego, Złota Statuetka Lidera Polskiego Biznesu, tytuł „International Tax Planning Law Firm of the Year in Poland”. Specjalizuje się w strategicznym doradztwie prawnym, planowaniu podatkowym i zarządzaniu kryzysowym dla biznesu.