Podstawą usług powierniczych jest porozumienie pomiędzy osobą, która chce wykonać pewną operację gospodarczą a zawodowym „pośrednikiem" (powiernik). Na mocy takiego porozumienia powiernik zobowiązuje się wykonać operację we własnym imieniu, ale na rzecz swojego mocodawcy (tzw. zastępstwo pośrednie). Dzięki takiemu rozwiązaniu klient powiernika zachowuje pełną anonimowość: to nazwa powiernika, a nie jego klienta figuruje na wszelkich umowach i dokumentach transakcyjnych oraz w rejestrach, ale jednocześnie powiernik ma obowiązek przenieść na swojego klienta wszystko, co uzyskał w realizacji porozumienia powierniczego. Ponadto, powiernik zobowiązuje się nie korzystać z uprawnień, jakie nabył na rzecz swojego klienta poza sposobem, który mocodawca wskazał w swoich instrukcjach.
Transakcje powiernicze oferują możliwość realizowania transakcji z zachowaniem bardzo wysokiego poziomu anonimowości dla podmiotów, które cenią sobie możliwość zachowania prywatności. Porozumienie powiernicze może także służyć do przechowania wartości majątkowych w dyskretny sposób.
Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje usługi powiernicze za pośrednictwem spółek celowych zakładanych w państwach, które gwarantują szeroki zakres ochrony tożsamości udziałowców oraz efektywne przestrzeganie tajemnicy bankowej (m.in. Monako, Liechtenstein, Panama).
Wśród swoich usług Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje m.in.:
- powiernicze nabycie nieruchomości (nabycie w imieniu własnym, ale na rzecz innego podmiotu);
- powiernicze przechowanie wartości majątkowych (sprawowanie władztwa nad wartościami majątkowymi w imieniu innej osoby, w zakresie wynikającym z instrukcji tej osoby);
- tworzenie takich wehikułów korporacyjnych jak trusty i fundacje prywatne w krajach o korzystnych systemach podatkowych w celu ochrony majątku i prywatności.
Kancelaria Prawna Skarbiec zapewnia pełną dyskrecję i poufność dokonywanych usług.
Kancelaria Prawna Skarbiec nie udziela wsparcia w wykorzystaniu transakcji opartych na powiernictwie do czynności sprzecznych z prawem albo nieetycznych, takich jak tzw. firmanctwo, dokonywanie czynności prawnych z pokrzywdzeniem wierzycieli bądź udaremnianie lub ograniczanie zaspokojenia należności wierzycieli poprzez dokonywanie oszukańczego transferu majątku.
Kancelaria Prawna Skarbiec przestrzega w tym zakresie nie tylko obowiązujących przepisów prawa, ale również wytycznych Financial Action Task Force on Money Laundering (FATF) oraz innych globalnych dobrych praktyk i standardów w zakresie przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz w zakresie przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu.
Usług powierniczych Kancelarii Prawnej Skarbiec nie należy utożsamiać z prowadzeniem działalności powierniczej, o której mowa w art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani inną działalnością gospodarczą wymagającą koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.