Koniec nadziei na niższy VAT

Koniec nadziei na niższy VAT

2013-07-23

 

Prawo i Sprawiedliwość będąc w opozycji wielokrotnie krytykowało rząd Platformy Obywatelskiej za podwyższenie i – wbrew obietnicom – nieobniżenie podatku od towarów i usług (VAT). Jednak po 2,5 roku rządów Zjednoczonej Prawicy mało prawdopodobnym jest, aby do takiej obniżki doszło.

 

Dlaczego podniesiono stawki VAT?

 

W 2009 r. Polska, z powodu przekroczenia przez deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2008 r. wartości referencyjnej, została objęta procedurą nadmiernego deficytu. Jednocześnie Rada Ecofin (ministrowie państw UE do spraw finansów i gospodarki) zaleciła zlikwidowanie nadmiernego deficytu najpóźniej do 2012 r., m.in. poprzez zmniejszenie deficytu strukturalnego o przynajmniej 1,25 pkt. proc. PKB średnio w okresie 2010-2012. W uproszczeniu więc, bezpośrednią przyczyną podniesienia stawek VAT był stan finansów publicznych i konieczność szybkiego zapewnienia w budżecie centralnym większych dochodów.

Podobnie jest w wielu innych krajach Unii Europejskiej, które w ostatnich latach także ratowały swój budżet podwyższając stawki podatku VAT. Jeszcze w 2008 roku średnia stawek podstawowych VAT w UE wynosiła ok. 19,5%, ale już w 2013 r. prawie 21,5%. W tym okresie podatek ten wzrósł aż w siedemnastu krajach UE. Jest to najprostszy i najszybszy sposób na uzyskanie przychodów budżetowych, choć z całą pewnością nie najmniej dotkliwy dla podatników.

 

Kancelaria Prawna Skarbiec