E-commerce i usługi elektroniczne – kwestie podatkowe
Kancelaria Skarbiec oferuje profesjonalne doradztwo podatkowe specjalnie dostosowane do potrzeb przedsiębiorców działających w branży E-commerce i świadczących usługi elektroniczne. Nasz zespół ekspertów jest doskonale zorientowany w najnowszych przepisach i regulacjach dotyczących konsekwencji podatkowych sprzedaży internetowej oraz innych specyficznych zagadnień prawnych związanych z działalnością online.
Oferujemy kompleksowe wsparcie naszym klientom, pomagając im w rozliczaniu podatków związanych z sprzedażą internetową oraz w planowaniu podatkowym ich działalności. Nasi doradcy pomagają również w wypełnianiu deklaracji podatkowych, sporządzaniu dokumentacji prawnej dla serwisów internetowych oraz w przypadku wszelkich sporów podatkowych z administracją.
Działalność w branży e-Commerce i świadczenie usług elektronicznych wymaga szczególnej uwagi podczas rozliczania podatków, dlatego nasza kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie w tych obszarach, zapewniając naszym klientom pełne bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Dzięki naszemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy, przedsiębiorcy mogą skoncentrować się na rozwoju swojej działalności, mając pewność, że ich sprawy podatkowe są w najlepszych rękach.
Publikacje Kancelarii Skarbiec na temat e-commerce i usługi elektroniczne
Robert Nogacki: Opodatkowanie platform e-commerce
2023-04-12: Na poziomie unijnym i krajowym pojawiają się kolejne regulacje dotyczące platform internetowych. Pierwsze duże zmiany w zakresie opodatkowania VAT przy sprzedaży internetowej nastąpiły z dniem 1 lipca 2021 r. w związku z wdrożeniem pakietu e-commerce. W ustawie pojawiły się wtedy nowe definicje oraz nowy zakres podmiotowy opodatkowania podatkiem VAT. W szczególności bardzo duże zmiany dotyczyły platform internetowych pośredniczących w zawieraniu transakcji.
Robert Nogacki: Sprzedaż online a odbiór w sklepie – zasady opodatkowania
2023-06-29: Dla wielu przedsiębiorców jednym z celów sprzedaży przez Internet jest automatyzacja procesu sprzedaży i ograniczenie roli czynnika ludzkiego do wydania towaru. Dlatego z ich punktu widzenia korzystniejsze byłoby nieewidencjonowanie sprzedaży internetowej na kasach fiskalnych nawet w sytuacji, gdy dochodzi do fizycznego odbioru towaru w sklepie. Jednak warto jest tę kwestię rozważyć wcześniej, by nie narazić się na konsekwencje w podatku VAT.
Robert Nogacki:Pakiet VAT e-commerce – objaśnienia podatkowe
2021-10-04: Zmiany przepisów ustawy o VAT dotyczące handlu elektronicznego, w tym importu małych przesyłek do UE, zwane „pakietem e-commerce” zostały wprowadzone z dniem 1 lipca 2021 r. Wydane przez ustawodawcę objaśnienia podatkowe w zakresie e-commerce liczą 97 stron i dotyczą między innymi wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość WSTO, która zastąpiła pojęcie „sprzedaży wysyłkowej z i na terytorium kraju”. Wraz z tą zmianą wprowadzono też odpowiednie modyfikacje przepisów związanych z tym rodzajem sprzedaży.
Robert Nogacki: Pakiet e-commerce – projekt przepisów
2021-06-18: Sektor handlu elektronicznego oraz importu tzw. małych przesyłek będą dotknięte zmianami w opodatkowaniu VAT, i to już od 1 lipca 2021 r. Projekt zmian w przepisach jest częścią tzw. pakietu e-commerce wprowadzanego do polskich przepisów w związku ze zmianami w dyrektywach na szczeblu unijnym. Nowe regulacje znacząco zmienią sposób rozliczenia transakcji towarowych dokonywanych na rzecz konsumentów z innych krajów Unii Europejskiej oraz pośrednictwa przy imporcie towarów. Warto także zwrócić uwagę, że jest to kolejny duży pakiet zmian w ustawie o VAT w ostatnim czasie, co znacząco wpływa na działalność gospodarczą niektórych podatników. Sam projekt ma 47 stron, a uzasadnienie liczy 156 stron.
Robert Nogacki: Pakiet VAT e-commerce, czyli zmiany i nowe obowiązki dla firm w opodatkowaniu VAT w handlu
2020-12-17: Ministerstwo Finansów z końcem października 2020 r. przedstawiło obszerny projekt zmian w ustawie o VAT, którego celem jest wdrożenie unijnych przepisów nowelizujących reguły opodatkowania wewnątrzwspólnotowej transgranicznej sprzedaży towarów i usług. Nowe prawo służyć ma uszczelnieniu systemu VAT, ale i zwiększeniu konkurencyjności europejskich firm. Jednakże, jak niemal każda nowelizacja, wiąże się z koniecznością dostosowania przez przedsiębiorców swojej działalności do nowych wymogów i procedur. Nowelizacja znosi przede wszystkim zwolnienie z VAT, jakie dotąd obowiązywało dla przesyłek spoza UE o wartości do 22 euro.
Robert Nogacki: Usługi elektroniczne – opodatkowanie VAT
2020-12-09: Świadczenie zautomatyzowanych, niewymagających dużego wkładu ze strony człowieka usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej (internetu/sieci elektronicznej) uznawane jest za świadczenie usług elektronicznych w rozumieniu przepisów o VAT. Usługi elektroniczne, podobnie jak inne usługi, podlegają opodatkowaniu VAT. Jednak zasady ich opodatkowania są specyficzne i zależą od wielu czynników.
Robert Nogacki: Nowe prawo dla hosting providerów
2019-08-27: Unijny ustawodawca zdecydował się zwiększyć ochronę prawną podmiotów uprawnionych z praw autorskich w zakresie związanym z udostępnianiem treści chronionych przez serwisy internetowe. W dniu 17 kwietnia 2019 roku uchwalona została dyrektywa nr 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmiany dyrektyw 96/9/WE i 2001/29/WE (przez jej krytyków zwana niekiedy ACTA 2). Państwa członkowskie mają czas na implementowanie przedmiotowej dyrektywy do dnia 7 czerwca 2021 roku.
Robert Nogacki: Świadczenie usług elektronicznych w świetle ustawy o VAT
2020-02-20: Nie każda usługa świadczona przez Internet może być zakwalifikowana jako usługa elektroniczna. Odpowiednie ustalenie charakteru usługi, a następnie obowiązków związanych z rozliczeniami podatku jest kluczowe dla racjonalnego i świadomego przedsiębiorcy, gdyż pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego.
Robert Nogacki: Przedsiębiorca internetowy na tle wyzwań stawianych przez ustawodawstwo
2020-01-29: Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą za pośrednictwem internetu, muszą zrealizować szereg obowiązków, aby zapewnić zgodność funkcjonowania swojej organizacji z przepisami prawa. Choć w powszechnej świadomości bez wątpienia kluczowym aktem prawnym, który nakłada obowiązki w tym obszarze, jest RODO, to jednak nie należy zapominać o pozostałych regulacjach mających istotny wpływ na kształt procesów w firmie. Warto także pochylić się nad zagadnieniem prawidłowego wdrożenia zasad ochrony danych osobowych, nie tylko z perspektywy realizacji obowiązków stawianych przez prawodawstwo z tego obszaru (m.in. wspomniane już RODO), ale również wycieku informacji i ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, która często stanowi najcenniejsze aktywa w przedsiębiorstwie. Dodatkowo tacy przedsiębiorcy powinni szczególną uwagę skupić na regulacjach dot. ochrony praw konsumenta.