Publikacje tematyczne związane z działem
Usługi powiernicze a sukcesja majątku
Usługi powiernicze a sukcesja majątku
Dokonane przez powiernika na podstawie umowy powierniczej nieodpłatne przeniesienie własności akcji nie doprowadzi do powstania po stronie mocodawcy przysporzenia majątkowego, skutkującego powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. O korzyściach, jakie niosą za sobą usługi powiernicze, zwłaszcza dla osób pragnących zachować anonimowość przy nabywaniu majątku, potwierdza interpretacja organu podatkowego z 16 marca 2018 r.
Skarga pauliańska
Skarga pauliańska orężem w ręku fiskusa
Fiskus ma do swojej dyspozycji cały wachlarz środków egzekucyjnych i administracyjnych, po które może sięgać, aby ściągnąć od podatników zaległe należności publicznoprawne. Podatnicy jednak często wyzbywają się swojego majątku, aby udaremnić działania egzekucyjne organów skarbowych, dokonując darowizny lub zawierając intercyzę z przeniesieniem całości majątku na jednego małżonka. W ostatnim czasie organy podatkowe coraz częściej próbują podważyć skuteczność takich czynności i składają do sądów powszechnych tzw. skargę pauliańską.
Skuteczna ochrona majątku
Ochrona majątku – jak robić to poprawnie i skutecznie
Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą obciążony jest ryzykiem błędnych decyzji czy nierzetelności kontrahentów. Podjęte ryzyko może doprowadzić go na szczyt lub strącić na samo dno. W tej drugiej sytuacji zagrożony może być majątek osobisty przedsiębiorcy, w ogóle nie używany do prowadzenia działalności. Każdy majątek można jednak chronić na różne sposoby, które jeśli nie wyeliminują ryzyka zupełnie, to na pewno odpowiednio je zminimalizują. Aby ochrona majątku była skuteczna, trzeba pamiętać o kilku zasadach.
Wykorzystanie fundacji prawa polskiego
do zarządzania majątkiem osób fizycznych
Ochrona majątku zgodnie z przepisami prawa polskiego
Do najciekawszych formuł planowania finansowego adresowanych do zamożnych osób fizycznych należy założenie offshorowej fundacji prywatnej, której wyłącznym celem jest ochrona i pomnażanie majątku przekazanego przez fundatora na rzecz wskazanych przez niego osób (beneficjentów). Jednakże, w pewnych wypadkach fundacja prywatna może nie być akceptowalna dla klienta, choćby już ze względu na barierę psychologiczną, jaka wiąże się z wniesieniem części majątku do struktury korporacyjnej zarejestrowanej w odległej jurysdykcji. Dlatego też warto rozważyć możliwość zastosowania do planowania finansowego i optymalizacji podatkowej osoby fizycznej fundacji prawa polskiego.
Ochrona majątku
Lepiej dmuchać na zimne. Jak ochronić majątek, zakładając swój biznes?
Czasami wskutek niewłaściwego postępowania, podejmowania pochopnych decyzji, czy też oszustwa ze strony nieuczciwych kontrahentów, przedsiębiorca narażony jest na utratę majątku. Dlatego warto – nie tylko w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, ale już na etapie jej tworzenia i uruchamiania – pomyśleć o właściwych sposobach ochrony nie tylko majątku przedsiębiorstwa, lecz także samego przedsiębiorcy. Zarówno na gruncie prawa polskiego, jak i obcego, istnieje kilka rozwiązań prawnych, które to umożliwiają.
Skuteczna ochrona majątku przed wierzycielami
Jednym z podstawowych elementów prowadzonego biznesu jest codzienne ryzyko, odwaga, decyzyjność, jak również współpraca z niesprawdzonymi do tej pory przedsiębiorcami. Podejmowane przez przedsiębiorców ryzykowne decyzje biznesowe lub zdarzenia losowe, takie jak upadłość kontrahentów, doprowadzają niekiedy do poważnych kłopotów finansowych, których konsekwencją jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć siebie oraz firmę przed utratą majątku?