Publikacje tematyczne związane z działem
Prawa autorskie do darmowych zdjęć
Prawa autorskie do darmowych zdjęć
Działy marketingowe firm deweloperskich – i nie tylko – niejednokrotnie wykorzystują w swoich materiałach fotografie pobrane ze stron z darmowymi zdjęciami lub umieszczone w social mediach. Podejmując takie działania, należy jednak zachować ostrożność, aby nie naruszyć praw autorskich. Konsekwencje bowiem mogą być dotkliwe.
Autor dobrze chroniony
Orzecznictwo, w szczególności unijne, i ustawodawstwo bardzo konsekwentnie od paru lat idą w kierunku zwiększania ochrony podmiotów uprawnionych z tytułu praw autorskich. Jest to oczywisty trend, w który wpisuje się m.in. wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 7 sierpnia 2018 r. w sprawie o sygn. akt C-161/17, jak też dyrektywa nr 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmiany dyrektyw 96/9/WE i 2001/29/WE (zwana potocznie ACTA 2).
Regulamin serwisu internetowego
Dlaczego przedsiębiorca e-commerce musi mieć dobry regulamin
Regulamin sklepu internetowego jest najważniejszym dokumentem prawnym każdego serwisu lub sklepu internetowego. Stanowi on swego rodzaju wzorzec umowny, będący zbiorem praw i obowiązków zarówno klienta sklepu, jak i przedsiębiorcy prowadzącego e-działalność. Pomimo tego, że rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie, nadal wielu przedsiębiorców w ogóle nie ma regulaminu albo całkowicie zapomina o konieczności przystosowania go do nieustannie zmieniających się regulacji prawnych i specyfiki konkretnej działalności internetowej. Tymczasem prawidłowo sformułowany regulamin jest podstawą funkcjonowania e-działalności. Pomaga też uniknąć szeregu nieprzyjemnych konsekwencji w relacjach tak z klientem, jak i z organami państwa.
Hazard online
Czy przyjmować mandat za e-zakłady?
Czy przyjmować mandat za e-zakłady? Jeszcze kilkanaście lat temu graczy zakreślających na kuponach przewidywany wynik zdarzenia sportowego spotykało się tylko w stacjonarnych punktach gier. Dziś uczestnictwo w zakładach wzajemnych przybrało całkiem inny wymiar. Wystarczy mieć dostęp do internetu, aby bez trudu zagłębić się w świat, w którym hazard znalazł sobie nowe, wygodne miejsce. Co więcej, jest mu (hazardowi) tam całkiem dobrze.
Finanse w sieci
Jak nie stracić płynności w sieci
Do niedawna najgorszym koszmarem policjanta był dwumetrowy mięśniak na sterydach i z bronią w ręku. Dziś stoimy u progu ewolucyjnej zmiany. Najgroźniejszy nie jest już gang szalikowców wyładowujących frustracje po meczu, ale metodyczny geek z wyobraźnią i dostępem do internetu.
Bitcoiny
Kiedy przedsiębiorcy będą płacić bitcoinami?
Jeśli powagę bitcoinów mierzyć liczbą i ciężarem gatunkowym wrogów, których sobie przysporzyły, to niewątpliwie są one bardzo istotnym zjawiskiem ekonomicznym i fenomenem kulturowym.
Prywatność online
Edward Snowden ujawnił kolejne tajne, szokujące informacje o działaniach szpiegowskich USA. Okazuje się, że w latach 2008-2010 brytyjska agencja szpiegowska GCHQ wraz z amerykańskim NSA przechwyciły około dwóch milionów zdjęć wykonanych przez kamery komputerowe w trakcie korzystania przez użytkowników z czatu Yahoo.
Spór Apple’a z administracją USA
Informacje o tym kto, gdzie i jak nas podsłuchuje napływają nieustająco. Dlatego heroiczna walka kierownictwa Apple'a o prawo klientów do prywatności przysparza firmie milionów nowych zwolenników, a starych umacnia w przekonaniu, że nikt inny nie da im tyle, ile Apple obieca.
Małe latające oko wielkiego brata
Słynny amerykański dron wojskowy MQ-1 Predator jest ak zautomatyzowany, że po tra fi zupełnie samodzielnie wyśledzić cel, zakwalifikować go jako wrogi, a następnie podjąć decyzję o jego likwidacji. W praktyce, tę ostatnią decyzję wciąż jeszcze podejmuje człowiek, ale dzieje się tak wyłącznie z uwagi na względy natury etycznej.
Beligijskie i holenderskie urzędy ochrony danych osobowych rozpoczęły dochodzenie na temat bezpieczeństwa danych w systemie SWIFT. Od kilku tygodni media spekulują, że NSA znalazło sposób, aby włamać się do sieci telekomunikacyjnej SWIFT.
Podatek od Internetu
Przedmiot opodatkowania - niegdyś okna, teraz Internet
Tylko 545 kilometrów dzieli Warszawę od stolicy Węgier – państwa, którego władze zamierzały opodatkować... Internet. Nie powiodło się, ale kreatywność polityków z Budapesztu jest niepokojąca. Pozostaje mieć nadzieję, że ich polscy odpowiednicy, zamiast chytrze się uśmiechać, uniosą jedynie brwi.