Oszustwa podatkowe
Oszustwa podatkowe to celowe działania mające na celu uniknięcie płacenia podatków. Oszustwa te są nielegalne i mogą przybierać różne formy. Oszustwa podatkowe są poważnym naruszeniem prawa i mogą mieć dotkliwe konsekwencje zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm. Przepisy w Polsce i na świecie są coraz bardziej restrykcyjne w zwalczaniu tego typu przestępstw.
Specjalizujemy się w doradztwie prawnym osobom podejrzewanym lub oskarżonym o oszustwa podatkowe. Analizujemy materiał dowodowy, prowadzimy ocenę ryzyka i opracowujemy strategię obrony.
Adwokaci i radcowie prawni z Kancelarii Skarbiec reprezentują klientów w kontaktach z organami ścigania, oraz organami postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe, którymi są m.in. naczelnik urzędu skarbowego czy naczelnik urzędu celno-skarbowego.
Kancelaria Skarbiec może także reprezentować klientów w trakcie procesu sądowego w sprawach dotyczących oszustw podatkowych, zapewniając profesjonalną obronę i reprezentację klienta przed sądem, jak również prowadzić rozmowy z organami ścigania w imieniu klienta w celu osiągnięcia ugody lub zmniejszenia kar, jeśli klient jest skłonny do współpracy z organami ścigania.
Oszustwa podatkowe – publikacje Kancelarii Skarbiec
Robert Nogacki: Fiskus nie może zakładać, że podatnik go oszukuje – wyrok o sygn. akt I FSK 666/18
2021-08-23: Wprowadzając do polskiego porządku prawnego instytucję wniosku o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych, ustawodawca chciał zrealizować dwie podstawowe funkcje: informacyjną oraz gwarancyjną. Oznacza to, że organy podatkowe, wydając interpretacje indywidualne, powinny koncentrować się na przepisach prawa podatkowego mających zastosowanie do zastanego przez podatnika stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedstawiony poniżej przypadek podatnika, chcącego skorzystać z prawa do odliczenia pełnego VAT naliczonego w przypadku nabycia samochodu osobowego, pokazuje, że organy podatkowe często wykraczają poza swoje kompetencje, kreując własną rzeczywistość, a na końcu negatywne konsekwencje ponosi podatnik. Warto wskazać, że w omawianej sprawie interpretacja indywidualna została wydana w dniu 17 sierpnia 2017 r., a ostateczne rozstrzygnięcie przed NSA, korzystne dla podatnika, zapadło po prawie czterech latach, tj. 20 kwietnia 2021 r.
Robert Nogacki: Ukradzione przez oszustów pieniądze państwo „ściąga” z uczciwych przedsiębiorców
2020-03-02: Jak chronić majątek firmy przed… państwem? Dla obrony przed przestępcami może wystarczyć wysoki płot czy wykup ubezpieczenia. Na służby skarbowe Państwa to już jednak nie wystarcza. Te ostatnie, w ramach walki z powodującymi szkody Skarbu Państwa oszustwami podatkowymi, próbują je naprawiać pieniędzmi przedsiębiorców, którzy przestępcami nie są. Bo tak jest łatwiej.
Robert Nogacki: Nadużycie prawa i obejście ustawy na gruncie przepisów ustawy o VAT i ich możliwe konsekwencje
2019-07-08: Nadużycie prawa to instytucja, która od dłuższego czasu budzi wiele kontrowersji i żywych dyskusji. W Polsce brakuje bowiem jasnej i precyzyjnej regulacji, która stwierdzałaby, jaki jest dokładny zakres tej regulacji. Tymczasem niezwykle trudno odróżnić ją od legalnego planowania podatkowego albo w drugą stronę – od oszustwa podatkowego.
Robert Nogacki: Nowe zasady weryfikacji zasadności zwrotu podatku. Ustawodawca znacznie zwiększa kompetencje fiskusa
1 stycznia 2017 r. ustawodawca znacząco zmienił sytuację prawną podatników. Wprowadził nowe regulacje, które zwiększyły uprawnienia organów skarbowych do przeprowadzania kontroli podatkowych przedsiębiorców. Celami zmian według Ministerstwa Finansów są uszczelnienie systemu podatkowego, zwalczenie oszustw podatkowych i poprawa efektywności fiskusa w egzekwowaniu należności podatkowych. Czy dokonując reformy podatkowej, ustawodawca utrudni codzienne funkcjonowanie uczciwych podatników w obrocie gospodarczym?
Robert Nogacki: Pomimo oszustwa, podatki trzeba płacić
2022-10-14: Spółka, która została oszukana przez osobę podszywającą się pod jej kontrahenta i w efekcie straciła towary wysłane z odroczoną płatnością, będzie musiała wykazać przychód z tytułu ich sprzedaży, do czasu aż nie udowodni, że padła ofiarą oszustwa. W konsekwencji firma jest pozbawiona i towarów, i pieniędzy a dodatkowo jest zobowiązana zapłacić podatek od de facto nie zaistniałego dochodu. Takie wnioski płyną z jednego z ostatnich stanowisk fiskusa wyrażonego w interpretacji z dnia 2022-08-18 nr 0111-KDIB1-3.4010.344.2022.4.JKU.