Spółki holdingowe

2024-11-14

 

W świetle polskich regulacji podatkowych, spółki holdingowe (PSH – Polska Spółka Holdingowa) to specjalne rozwiązanie wprowadzone w 2022 roku, oferujące znaczące korzyści podatkowe dla określonych podmiotów gospodarczych.

 

Polskie Spółki Holdingowe mogą być tworzone przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne lub proste spółki akcyjne, które spełniają szereg warunków, w tym posiadanie co najmniej 10% udziałów w spółce zależnej i prowadzenie rzeczywistej działalności gospodarczej. Główne korzyści PSH obejmują całkowite zwolnienie z opodatkowania dywidend otrzymanych od spółek zależnych oraz zwolnienie z podatku CIT od zysków ze sprzedaży udziałów spółki zależnej (z pewnymi wyjątkami). To rozwiązanie ma na celu stworzenie atrakcyjnych warunków dla holdingów w Polsce, oferując alternatywę dla zagranicznych struktur holdingowych i minimalizując ryzyko podatkowe związane z przepływami finansowymi w grupach kapitałowych.

 

Spółki holdingowe – publikacje Kancelarii Skarbiec

 

Robert Nogacki: Przesłanki uznania spółki za spółkę holdingową w świetle ustawy o CIT

2023-05-04: Główną korzyścią ze spółki holdingowej, która powstała w ramach Polskiego Ładu, jest przede wszystkim zwolnienie z podatku przychodów z tytułu zbycia udziałów lub akcji spółki zależnej. Przepisy w zakresie skorzystania z preferencji reżimu holdingowego są na tyle skomplikowane, że wymagały aktualizacji w ramach zmian Polski Ład 2.0. Z uwagi na główną korzyść warto jest rozważyć taką strukturę zwłaszcza w kontekście planowanych restrukturyzacji czy zmian struktury właścicielskiej w grupach kapitałowych.

 

Robert Nogacki: Międzynarodowe holdingi spółek będą pozbawiane zwolnienia z CIT

2023-10:05: Międzynarodowe holdingi spółek będą pozbawiane zwolnienia z CIT. Przy wypłacie dywidendy i należności odsetkowych na rzecz zagranicznej spółki firma, która je wypłaca ma obowiązek zweryfikować kto jest beneficjentem rzeczywistym płatności. Przede wszystkim musi sprawdzić czy podatek dochodowy zostanie zapłacony na terytorium UE. Jeśli nie, zobowiązana jest pobrać 19% lub 20% podatek u źródła (WHT).

 

Robert Nogacki: Polska Spółka Holdingowa w Polskim Ładzie

2021-11-19: Holdingi gospodarcze zaczynają odgrywać strategiczną rolę w funkcjonowaniu i rozwoju przedsiębiorstw, w szczególności w aspekcie transgranicznym. W przypadku holdingów polityka podatkowa danego państwa jest istotnym czynnikiem decydującym o konkurencyjności firmy na rynku. Dlatego przy wyborze kraju, w którym ma być zlokalizowana spółka holdingowa, ważną rolę odgrywa jego system podatkowy.

 

Robert Nogacki: Nowe prawo grup spółek. Rząd tworzy reguły funkcjonowania holdingów i koncernów spółek kapitałowych

2022-08-18: 13 października 2022 roku weszła w życie nowelizacja prawa spółek handlowych, wprowadzająca nowe regulacje dotyczące grup kapitałowych – holdingów i koncernów. Przedmiotem najważniejszych zmian są przepisy regulujące funkcjonowanie grup spółek, dominujących i zależnych, oraz zasady zarządzania i nadzoru nad nimi. Zmiany dotyczą również spółek kapitałowych ogółem, przewidując szczególne wzmocnienie pozycji rad nadzorczych czy precyzując zasady kadencyjności członków zarządu. Ustawa modyfikuje też podstawy wymiaru składki zdrowotnej niektórych podmiotów. Już wkrótce do nowych przepisów Kodeksu spółek handlowych i innych zmienionych nowelizacją ustaw swoją działalność dostosować będą musieli przedsiębiorcy.

 

Robert Nogacki: Nie ma przepisów ograniczających sposób prowadzenia firmy

2020-07-01: Wspólnicy polskiej spółki z o.o. założyli holding spółek zagranicznych i z ich wykorzystaniem uzyskali dywidendy z pominięciem podatku dochodowego od osób fizycznych. Powołując się na różne przepisy prawa krajowego i międzynarodowego, fiskus próbował zakwestionować dopuszczalność takich działań. Po stronie przedsiębiorców stanął sąd, stwierdzając: „Żaden ze znanych Sądowi przepisów nie zawiera ograniczeń co do sposobu prowadzenia działalności gospodarczej przez Skarżącą spółkę i jej wspólników, jak też w zakresie sposobu redystrybuowania zysku z tej działalności” (wyrok WSA w Szczecinie z 31 marca 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 944/19).

 

Robert Nogacki: Spółka wygrywa w sądzie spór z fiskusem o 195 milionów złotych

2018-09-18: W sprawie spółki P1 Sp. z o.o., spółki córki i jedynego wspólnika Emperia Holding S.A., 17 lipca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Urzędu Kontroli Skarbowej zarzucającą pozorność dokonanego przez spółkę przymusowego umorzenia udziałów (III SA/Wa 3163/17). Organ stwierdził, że umorzenie było dobrowolne. Ta subtelna zmiana przymiotnika w kwalifikacji czynności miała kosztować firmę blisko 195 milionów złotych.