Rezydencja podatkowa
Rezydencja podatkowa to pojęcie określające kraj, w którym osoba fizyczna lub prawna podlega obowiązkowi podatkowemu i musi płacić w nim podatki. Status rezydencji podatkowej ustalany jest na podstawie różnych kryteriów, takich jak miejsce zamieszkania, centrum interesów życiowych czy długość pobytu w danym kraju, i ma kluczowe znaczenie dla określenia zakresu zobowiązań podatkowych danej osoby lub firmy. Nie ma jednolitego, tego samego systemu opodatkowania na całym świecie. W jednych krajach jest on bardziej korzystny dla podatników niż w innych. Dlatego rezydencja podatkowa ma tak istotne znaczenie dla kwestii zabezpieczenia majątku. Dla jego ochrony nierzadko najlepszą decyzją jest zmiana rezydencji podatkowej.
Rezydencja podatkowa – publikacje Kancelarii Skarbiec
Robert Nogacki: Certyfikat rezydencji podatkowej – czym jest?
2024-04-04: Certyfikat rezydencji jest zaświadczeniem o miejscu siedziby danego podmiotu dla celów podatkowych. Odnosi się on nie do zagadnienia siedziby rejestrowej ale miejsca skąd faktycznie prowadzony jest zarząd nad danym podmiotem i gdzie ta działalność jest prowadzona (rezydencja podatkowa). Certyfikat rezydencji jest kluczowym narzędziem przy określaniu w jakim kraju dany podatnik posiada nieograniczonych obowiązek podatkowy. Jest to istotne przy określaniu wysokości takich opłat jak podatek u źródła, w tym m.in. podatek u źródła od odsetek, podatek u źródła od dywidend czy też podatek u źródła od należności licencyjnych.
Robert Nogacki: Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.
2021-07-23: W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla podatników i mogą mieć pozytywny wpływ dla udowodnienia należytej staranności w rozliczeniu podatku oraz ochrony przewidzianej w art. 14k-14m Ordynacji podatkowej. Celem objaśnień jest przedstawienie sposobu prawidłowego ustalania obowiązku podatkowego, ponieważ rezydencja podatkowa związana jest z całokształtem faktów i okoliczności zaistniałej sytuacji.
Robert Nogacki: Ośrodek interesów życiowych – skutki wyroku NSA, sygn. II FSK 2653/16
2020-07-03: Kwestia ustalenia centrum interesów osobistych oraz gospodarczych podatnika ma wpływ na ustalenie jego rezydencji podatkowej, a tym samym na obowiązek podatkowy i odpowiednie opodatkowanie osiąganych dochodów w danym kraju. Urzędy skarbowe są w tej kwestii bardzo rygorystyczne, ponieważ większość sytuacji interpretują na korzyść Skarbu Państwa. Jednym z takich przykładów jest sprawa dotycząca ustalenia miejsca zamieszkania w przypadku opuszczenia kraju przez osobę oddelegowaną do pracy w innym państwie, która ostatecznie trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z dnia 28 września 2018 r., sygn. II FSK 2653/16).
Robert Nogacki: Państwa o korzystnych systemach podatkowych
2017-10-30: Które terytoria oparły się presji OECD i wciąż je można uznawać za obszary o najbardziej korzystnym systemie opodatkowania? Zacznijmy od wyjaśnienia, że aktualna lista OECD obejmuje nie tyle jurysdykcje mające korzystny system podatkowy, co państwa, które nie stosują się do tzw. internationally agreed tax standard. Kryterium umieszczenia na liście nie stanowi wysokość podatków, ale zakres współpracy z organami administracji podatkowej innych państw. Na listę trafiły te państwa, z których zagraniczne urzędy skarbowe nie są w stanie efektywnie pozyskać informacji o dochodach swoich rezydentów, celem opodatkowania ich.
Robert Nogacki: Emigracja podatkowa
2016-09-01: Emigracja podatkowa to rozwiązanie oferowane przez wiele państw. Swoim rezydentom podatkowym zapewnia bardzo korzystne zasady opodatkowania dochodów (w Europie do takich krajów należą m.in. Monako i Malta). Aby dokonać skutecznej zmiany rezydencji podatkowej na kraj o bardziej przyjaznym systemie podatkowym, nie wystarczy kupić tam dom bądź wynająć mieszkanie, ale konieczne jest również przestrzeganie szeregu zasad niezbędnych do tego, aby organy podatkowe nie były w stanie już dłużej traktować imigranta jako rezydenta Polski.
Robert Nogacki: Rezydencja podatkowa na Malcie
Rezydencja podatkowa na Malcie w formule „resident non domiciled” może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, pozwalającym efektywnie zredukować podatek dochodowy, jeśli tylko osoba która uzyska status „resident non domiciled” nie będzie jednocześnie posiadać głównego ośrodka interesów życiowych w innym państwie.