Obrót towarami wrażliwymi (elektronika, paliwa, oleje)

 

Obrót towarami wrażliwymi takimi jak: elektronika, paliwa, oleje, tworzywa sztuczne, złoto, stal, czy świadczenie usług niematerialnych, jest najbardziej narażony na oszustwa w podatku od towarów i usług (wyłudzenia VAT). Przedsiębiorcy prowadzący działalność w tych sektorach znajdują się pod szczególnym nadzorem administracji skarbowej.

Zwłaszcza, że Rada Unii Europejskiej w Decyzji wykonawczej 2019/310 z dnia 18 lutego 2019 r. upoważniła Polskę do wprowadzenia szczególnego środka nadzoru rozliczeń VAT.

 

Obrót towarami wrażliwymi  i do 25 lat pozbawienia wolności za zbrodnię VAT-owską

 

Co oznacza ten szczególny nadzór? Przedsiębiorcy z branż wrażliwych są z automatu brani pod lupę przez urzędników skarbowych. Wnikliwemu badaniu, o szerszym zakresie niż przewiduje unijna dyrektywa VAT, podawane są ich rozliczenia w podatku od towarów i usług.

Urzędnicy weryfikują przede wszystkim czy nie zaniżono podatku należnego oraz zasadność wnioskowanych zwrotów VAT. W razie najmniejszych, nawet nie popartych uzasadnieniem wątpliwości, wstrzymują i wielokrotnie przedłużają termin zwrotu VAT. W razie stwierdzenia najcięższych nieprawidłowości, zakwalifikowanych jako tzw. zbrodnia VAT-owska, sprawcy grozi nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

 

Kancelaria Prawna Skarbiec, od 15 lat wspierająca przedsiębiorców w efektywnym odzyskiwaniu podatku VAT, stworzyła kompleksową usługę „Reprezentacja przy zwrocie VAT”, w ramach której:

  • przeprowadzamy analizę wydanych na przestrzeni lat postanowień o przedłużeniu terminu zwrotu VAT w celu weryfikacji poprawności formalnej takiego postanowienia,
  • podejmujemy się zaskarżenia postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT,
  • podejmujemy się zaskarżenia do wojewódzkiego sądu administracyjnego postanowienia organu drugiej instancji o utrzymaniu w mocy postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT,
  • reprezentujemy Klienta w procedurze weryfikacyjnej zasadność zwrotu VAT (kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe);
  • świadczymy zastępstwo prawne i procesowe w postępowaniach przed organami i sądami wszystkich instancji w sprawach dotyczących rozliczeń VAT.

 

Świadczymy również pomoc prawną i wsparcie dla osób i instytucji znajdujących się w sytuacjach kryzysowych związanych z podejrzeniami o rzekome popełnienie przestępstw spenalizowanych w art. 271a Kodeksu karnego, czyli fałszerstwa faktur, a także tzw. white collar crimes, czyli ogólnie rozumianych przestępstw przeciwko mieniu lub obrotowi gospodarczemu. Oferujemy pomoc osobom zagrożonym odpowiedzialnością na podstawie przepisów Kodeksu karnego i Kodeksu karnego skarbowego w związku z oskarżeniem o uczestnictwo w procederze wystawiania pustych faktur, karuzeli VAT i zbrodni VAT-owskiej (art. 277a k.k.).

 

Wzmożone kontrole przedsiębiorców

 

Od 2016 r. trwają wzmożone kontrole firm prowadzących działalność w obszarach: transportu i logistyki, usług finansowych i ubezpieczeniowych, produkcji materiałów budowlanych i usług budowlanych, handlu stalą, elektroniką, paliwem, częściami samochodowymi. Wystarczy więc, że przedsiębiorca działający w jednej z tych branż złoży wraz z deklaracją wniosek o zwrot VAT i może spodziewać się przedłużenia terminu dokonania tego zwrotu i rozpoczęcia tzw. procedury weryfikacyjnej.

W 2017 r. minister finansów przyznał, że łączna kwota niezwróconego przedsiębiorcom VAT wynosi ponad 2 mld zł, a jednej z firm Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wlkp. zwracał VAT przez blisko 10 lat.

 

Co nas wyróżnia?

 

Kancelaria Skarbiec jest największą polską kancelarią prawno podatkową specjalizującą się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych, co potwierdza magazyn Businessman. Według Tygodnika Wprost jej twórca – mecenas Robert Nogacki – to jeden z najlepszych ekspertów w zakresie bezprawia urzędniczego. Od ponad 15 lat wspieramy i reprezentujemy Klientów w sprawach z zakresu rozliczeń w podatku od towarów i usług i pomagamy im w efektywnym odzyskiwaniu zwrotu VAT.

Tylko w 2021 roku, dla trzech klientów z branży wrażliwej (handel elektroniką, obrót stalą i świadczenie usług niematerialnych), udało nam się pomóc w odzyskaniu zwrotów VAT na łączną kwotę ponad 4 mln zł.