Kontrole podatkowe

Odpowiednie przygotowanie do kontroli podatkowej czy celno-skarbowej może rzutować na przebieg całego procesu.  Dlatego, aby uniknąć błędów i uchronić się przed wszczęciem postępowania karnego skarbowego i ewentualną odpowiedzialnością karną skarbową już na początkowych etapach kontroli warto powierzyć jej przebieg doświadczonej kancelarii prawnej.

 

Kontrole podatkowe – pułapki

 

Z roku na rok rośnie liczba kontroli podatkowych i celno – skarbowych. Zwiększa się ich zakres. Chodzi zarówno o kontrole w podatku VAT, PIT, jak i w CIT, z uwzględnieniem podatku WHT. Organy skarbowe zaostrzają też sankcje VAT i stosują wybiegi mające skłonić przedsiębiorcę do dobrowolnej korekty deklaracji.

Chodzi np. o stosowanie maksymalnego wymiaru sankcji, czy na wpół oficjalne kontaktowanie się z podatnikiem i informowanie go przed kontrolą, że jeśli złoży korekty za dany okres nie dojdzie do pełnej kontroli, sprawy karnej skarbowej, lub zabezpieczenia na majątku. Są to działania mające skłonić podatnika do dobrowolnego skorygowania deklaracji bez wykazania uchybień w rozliczeniach.

Dlatego otrzymując upoważnienie do kontroli lub inny kontakt ze strony organów skarbowych warto znać swoje prawa i obowiązki.

Kontrole podatkowe

Kontrola podatkowa ma na celu sprawdzenie, czy podatnik wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Jest to procedura bardziej sformalizowana niż czynności sprawdzające głównie dlatego, że stosuje się do niej przepisy o postępowaniu podatkowym. Oznacza to, że kontrolujący przeprowadzają postępowanie dowodowe w celu ustalenia prawidłowego stanu faktycznego sprawy i sprawdzenia poprawności rozliczeń z fiskusem. Kontrola podatkowa kończy się doręczeniem protokołu, w którym zostały (lub nie) stwierdzone nieprawidłowości. Jeśli kontrolowany zgadza się z ustaleniami protokołu, w terminie 14 dni może dokonać korekty deklaracji. Jeśli nie, w tym samym terminie może złożyć zastrzeżenia do protokołu.

 

Usługi Kancelarii Prawnej Skarbiec w zakresie kontroli podatkowych:

  • Analiza akt kontroli podatkowej w celu ustalenia kierunku, w którym zmierzają kontrolujący
  • Ustalanie strategii działania
  • Sporządzanie wniosków dowodowych
  • Udział w przesłuchaniach świadków w charakterze pełnomocnika strony
  • Przeprowadzanie próbnego przesłuchania strony
  • Udział w przesłuchaniach strony w charakterze jej pełnomocnika
  • Reprezentacja w kontaktach z organem podatkowym
  • Przygotowywanie pisemnych wyjaśnień i odpowiedzi na wezwania organu
  • Sporządzanie zastrzeżeń do protokołu badania ksiąg podatkowych
  • Sporządzanie zastrzeżeń do protokołu kontroli
  • Reprezentacja w sprawach sądowych

 

Kontrole celno-skarbowe

 

Kontrola celno-skarbowa oznacza, że organy kontrolne mają prawo do żądania udostępnienia akt, ewidencji, ksiąg oraz wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z kontrolą. Mogą również sporządzić z tych dokumentów kopie, wyciągi, notatki oraz pobierać dane w formie elektronicznej lub na nośnikach danych.

Ponadto, kontrolujący mają prawo do wstępu na teren i do pomieszczeń kontrolowanego podmiotu. Mają też możliwość dokonywania oględzin, legitymowania osób, przesłuchiwania kontrolowanych i świadków, przeszukiwania lokali i zabezpieczania zebranych dowodów. Dodatkowo mogą zasięgać opinii biegłych, żądać przeprowadzenia spisu z natury, sporządzać szkice, kopie, filmy, fotografie oraz nagrania dźwiękowe.

W praktyce niezwykle istotne jest, aby w toku kontroli podatnik reprezentowany był przez profesjonalnego pełnomocnika, który zapewni przestrzeganie jego praw w toku kontroli.

 

Usługi Kancelarii Prawnej Skarbiec w zakresie kontroli celno-skarbowych:

  • Analiza akt kontroli celno-skarbowej w celu ustalenia kierunku, w którym zmierzają kontrolujący
  • Ustalanie strategii działania
  • Sporządzanie wniosków dowodowych
  • Udział w przesłuchaniach świadków w charakterze pełnomocnika strony
  • Przeprowadzanie próbnego przesłuchania strony
  • Udział w przesłuchaniach strony w charakterze jej pełnomocnika
  • Przygotowywanie pisemnych wyjaśnień i odpowiedzi na wezwania organu
  • Reprezentacja przed organami i sądami

 

Kontrole o unikanie opodatkowania

 

Przez pierwsze 2,5 roku obowiązywania przepisów klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, czyli do końca 2018 roku, Szef Krajowej Administracji Skarbowej wszczął przeciw podatnikom tylko 6 postępowań z zastosowaniem sankcji klauzulowych. W 2019 r. zmieniono przepisy tak, by fiskus mógł sankcjami objąć szersze grono podatników. W pierwszym roku po zmianach wszczęto już ponad czterokrotnie więcej postępowań. Ogółem, od czasu wejścia w życie regulacji klauzulowych, wszczęto 162 postępowania, z czego aż 156, czyli ponad 96%, po zmianie przepisów w 2019 r.

Możliwość prowadzenia kontroli przez szefa KAS wynika z art. 119g Ordynacji podatkowej i dotyczy spraw, w których może zostać wydana decyzja z zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (art. 119a tej ustawy). Szef KAS może samodzielnie wszcząć postępowanie w tym zakresie lub przejąć sprawę, w tym kontrolę prowadzoną dotychczas przez inny organ.

Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje pomoc i reprezentację przedsiębiorców na wszystkich etapach postępowania prowadzonego przez Szefa KAS oraz pozostałe organy administracji skarbowej.

 

Nabycie sprawdzające

 

Od 1 stycznia 2022 r. urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej mogą przeprowadzać również tzw. nabycie sprawdzające, czyli kontrolowanego nabyciu towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz wydawania nabywcy paragonu fiskalnego. Już w pierwszym roku posiadania nowego uprawnienia kontrolnego, urzędnicy KAS dokonali 56 246 nabyć sprawdzających, w trakcie których nałożyli na przedsiębiorców 13 397 mandatów karnych na łączną kwotę blisko 18 mln zł.

 

Kontrole przedsiębiorcy

 

Z dniem 30 kwietnia 2018 r. weszła w życie ustawa z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646) zwana potocznie „Konstytucją biznesu”. Zastąpiła ona ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami ww. ustawy organ koncesyjny może przeprowadzić u przedsiębiorcy kontrolę w zakresie zgodności wykonywanej działalności z udzieloną koncesją, przestrzegania warunków wykonywania działalności, a także obronności lub bezpieczeństwa państwa, ochrony bezpieczeństwa lub dóbr osobistych obywateli. Kontrole przedsiębiorcy podlegają jednak pewnym ograniczeniom, o których trzeba pamiętać, aby kontrolujący nie wykorzystali niewiedzy kontrolowanego w tym zakresie.

Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje pełną reprezentację przedsiębiorcy w trakcie prowadzonej u niego kontroli.

 

Jak przygotować się do kontroli – bezpłatny webinar?

 

O tym, jak przygotować się do kontroli podatkowej już 3 grudnia 2024 r. opowiedzą praktycy na co dzień reprezentujący przedsiębiorców w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych a także w postępowaniach podatkowych i przed sądami: radca prawny Robert Nogacki, partner zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec, doradczyni podatkowa Hanna Jankowska-Kwiatkowska, oraz adwokat Paweł Chmielowiec.

Zapisz się na bezpłatny webinar >>

 

Kontrole – publikacje

 

Kontrole podatkowe >>

Kontrole celno-skarbowe >>

Kontrole krzyżowe >>