Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Konto bankowe w Monako dla rezydentów i nierezydentów

Konto bankowe w Monako dla rezydentów i nierezydentów

Monako to państwo liczące nieco ponad 40 000 mieszkańców i niecałe 2 km2. Na tym skrawku ziemi otoczonym Morzem Śródziemnym mieszka 2 000 milionerów i 50 miliarderów, a 60 banków dba o finanse swoich Klientów zgromadzone na 345 000 rachunków.

 

Osoby zainteresowane założeniem konta w Monako mają dwie drogi, żeby zrealizować swój cel. Pierwsza możliwość to uzyskanie rezydencji podatkowej Księstwa Monako, druga to otwarcie konta przy zachowaniu swojej rezydencji, ale to skutkuje zdeponowaniem w banku większej kwoty.

Pieniądze rządzą w Monako

Od wielu lat Księstwo Monako podejmuje starania w kierunku przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi, natomiast cały czas jest nastawione przychylnie do osób, którym zależy na przestrzeganiu tajemnicy bankowej. Dowodem na to jest lista znanych i bogatych osób, które zostały rezydentami Monako. Są to między innymi: Lewis Hamilton, Wojciech Fibak, Elton John, Michael Schumacher, czy Boris Becker.

Pieniądze rządzą Monako. Księstwo liczy ok. 40 000 mieszkańców, z czego jedynie jedną dziesiątą stanowią rdzenni Monegaskowie, czyli posiadacze obywatelstwa Monako. To prawdziwa elita – osoby które mieszkają w Monako od pokoleń i najczęściej są powiązane z rodziną królewską. Zdecydowanym na życie w tym ociekającym luksusem miejscu wystarczy karta rezydenta. Żeby nim zostać należy złożyć w monakijskim banku depozyt w wysokości pół miliona €.

Ta kwota otwiera drzwi do całego sektora bankowego w Monako, do którego należy ponad 60 banków – lokalnych i międzynarodowych – oraz ponad 50 instytucji finansowych, w tym m.in. firmy specjalizujące się w szeroko pojętym zarządzaniu majątkiem (ang. wealth management), pośrednicy finansowi, rodzinne biura (ang. family offices). W sumie ten sektor zarządza środkami o wartości ponad 100 miliardów €.

Instytucje finansowe Księstwa Monako

Wszystkie instytucje finansowe w Monako są kontrolowane i nadzorowane przez Monakijski Związek Usług Finansowych (ang. Monegasque Association of Financial Services). Co ważne, Monako znajduje się w strefie euro i SEPA (ang. Single Euro Payments Area – Strefa Płatności Euro). Dzięki temu anonimizacja oraz bezpieczeństwo środków leży w najlepszym interesie osób i firm zajmujących się pieniędzmi swoich Klientów.

W ostatnim czasie Monako coraz więcej uwagi przykłada do zabezpieczenia środków gromadzonych na rachunkach bankowych swoich rezydentów. Wprowadzone zostały nowe instytucje (np. S.I.C.C.FIN fr. Service d'Information et de Contrôle sur les Circuits Financiers – Serwis Informacji i Kontroli Finansów), które na arenie międzynarodowej dbają o to, żeby transakcje finansowe na terenie Księstwa były legalne i wykonywane jedynie przez wyszkolonych fachowców.

Mając wiedzę, że środki będą właściwie chronione, a opiekę nad nimi sprawują fachowcy, można wybierać pomiędzy instytucjami z którymi warto zacząć współpracę. Pół miliona € deponowane w banku to dopiero początek wydatków. Kwota ta dotyczy tylko jednej osoby i ma pozostać nienaruszona w jednym z monakijskich banków – oznacza to, że przynajmniej tyle środków zawsze musi znajdować się na koncie. Kwestie te zostały uregulowane przez władze Monako w styczniu 2017 roku.

Korzyści z rezydencji i rachunku
bankowego w Monako

Największą korzyścią z uzyskania rezydencji jest to, że obywatele i rezydenci Księstwa Monako (z wyjątkiem Francuzów) nie płacą w ogóle podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych. W perspektywie dłuższego czasu oznacza to duże oszczędności. Nie wszyscy jednak chcą być rezydentami Monako i nie każdy może nim zostać – decyzja o przyznaniu rezydencji zawsze pozostaje w rękach właściwego urzędu i sama kwota pół miliona € nie wystarczy do jej otrzymania. W tym konkretnym przypadku pieniądze to nie wszystko. Równie ważne jest to, czym aplikant się zajmuje i jakimi środkami dysponuje poza wskazaną kwotą depozytu.

Istnieje również możliwość otwarcia jedynie rachunku bankowego w Monako dla osób, które cenią bezpieczeństwo i szerokie możliwości inwestycyjne.

Dokumenty wymagane do
założenia rachunku

Aby cieszyć się jedną z najlepszych bankowości na świecie, trzeba spełnić określone wymagania. Na szczęście wymogi banków monakijskich nie odbiegają od standardów przyjętych przez międzynarodowe instytucje finansowe.

Dokumenty wymagane do założenia rachunku:

 • ważny paszport beneficjenta rzeczywistego rachunku, czyli osoby która faktycznie będzie zarządzała rachunkiem,
 • dokument potwierdzający adres i miejsce zamieszkania Klienta,
 • informacje dotyczące źródła pochodzenia środków i dowód ich uzyskania,
 • CV beneficjenta rzeczywistego,
 • dokumenty korporacyjne, jeśli otwierane jest konto dla spółki, oraz dokumenty dotyczące zwrotu podatku od osób fizycznych lub prawnych za dwa poprzednie lata.

W ciągu dwóch miesięcy Klient będzie zobowiązany do wizyty w oddziale banku w celu uzupełnienia formularzy bankowych.

Po wypełnieniu i dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów i rozpatrzeniu aplikacji przez dział Compliance konto zostanie otwarte w ciągu 10-14 dni roboczych.

Pozostałe informacje dotyczące
rachunku bankowego

Oczywiście w przypadku nierezydentów monakijskich banki oczekują również wpłaty depozytu. Tutaj kwoty zaczynają się od 150 000 € i mogą sięgać miliona euro wzwyż. Sektor bankowy w Monako składa się z mniejszych banków lokalnych i ogromnych międzynarodowych instytucji. Wybór odpowiedniego banku warto uzależnić od potrzeb finansowych.

Pracownicy banków i pozostałych instytucji finansowych znają najczęściej kilka języków – zdarzają się również Polacy pracujący w Monako, więc kontakt jest znacznie ułatwiony.

Ważna informacja dotyczy bankowości internetowej. Większość banków w Monako stosuje ograniczony dostęp do konta internetowego, co przekłada się na utrudnienia związane z ilością wykonywanych transakcji i przelewów. Wynika to z faktu, że monakijskie banki to banki depozytowe, a nie operacyjne. Nastawione są one przede wszystkim na produkty oszczędnościowe, które pozwalają pomnażać środki i zabezpieczyć je w najlepszy możliwy sposób.

Lista banków w Monako

Poniżej przedstawiamy listę wybranych banków w Monako, które powszechnie są uznawane za jedne z najlepszych (bez podziału na banki lokalne i międzynarodowe):

 1. Barclays Wealth Monaco,
 2. Societe Generale Monaco,
 3. Safra Sarasin Credit Suisse,
 4. Bank Julius Baer Monaco,
 5. BNP Pariba Wealth Management Monaco,
 6. Credit Du Nord Monaco,
 7. Compagnie Monegasque de Banque,
 8. Banque Edmond de Rotschild Monaco.

2018-03-14 Kancelaria Prawna Skarbiec

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market Laur Eksperta Leaders in Law BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012