IP Box – podatek od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej

2024-04-19

 

Ulga IP Box, znana również jako Innovation Box lub Patent Box to rozwiązanie skierowane do podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową (B+R). Polega ona na preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z praw własności intelektualnej, takich jak patenty czy prawa autorskie do programów komputerowych, które zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej. Firmy w Polsce, które wytwarzają własne IP, mogą skorzystać z ulgi i opodatkować swoje zyski jedynie stawką 5%.

 

Ulga IP Box jest odliczana od podstawy obliczenia podatku i mogą z niej skorzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowani w ramach skali podatkowej (PIT-36), podatku liniowego (PIT-36L) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8).

Eksperci Kancelarii Skarbiec pomogą Ci ocenić na ile Twoja działalność kwalifikuje się do zastosowania podatku od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także w praktycznej implementacji tego rozwiązania w Twojej firmie.

 

Publikacje na temat IP BOX

 

Agnieszka Stachurska: Możliwość skorzystania preferencyjnego opodatkowania IP BOX bez konieczności prowadzenia odrębnej ewidencji na bieżąco

2022-12-16: Zgodnie z wyrokiem sądu administracyjnego z 28 października 2022 roku, by skorzystać z ulgi IP BOX nie trzeba spełnić wymogu prowadzenia oddzielnej ewidencji kwalifikowanych przychodów i kosztów na bieżąco. Sąd stwierdził, że warunek ten został wprowadzony przez organ podatkowy wbrew wyraźnemu przepisowi ustawy (sygn. akt I SA/Bk 350/22).

Robert Nogacki: Fiskus musi określić czy ulga się należy czy nie

2022-04-15: Przedsiębiorca chciał się upewnić, czy w ramach prowadzonej działalności i odprowadzanego podatku dochodowego ma prawo do korzystania z ulgi IP BOX. Organ podatkowy odmówił wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przedsiębiorca wniósł skargę do sądu i wygrał.

Robert Nogacki: Jak fiskus unika potwierdzenia prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych stawek opodatkowania

2022-01-10: Jednym z argumentów uzasadniających konieczność wprowadzenia Polskiego Ładu jest według deklaracji jego autorów potrzeba wsparcia przedsiębiorców prowadzących innowacyjną działalność. W tym celu Ministerstwo Finansów stworzyło specjalne zachęty podatkowe, np. w postaci preferencyjnego opodatkowania dochodów z praw własności intelektualnej IP Box stawką 5%. Jak w praktyce wygląda realizacja zapisów ustawy?

Robert Nogacki: IP BOX – kolejne „pozytywne” orzeczenie

2020-01-24: Uwagi ogólne: Przychód jednoosobowego przedsiębiorcy może być opodatkowany skalą podatkową (18% [od 1 stycznia 2020 r. 17%] i 32%) albo podatkiem liniowym w wysokości 19%. Część przedsiębiorców może jednak skorzystać z preferencyjnej stawki w wysokości 5%. Mowa tutaj o osobach, które uzyskują dochody ze świadczenia usług niematerialnych w postaci udostępniania własności intelektualnej.